Zmiana stacji bazowych

Zmiana stacji bazowej jest w zasadzie funkcją, z której nie trzeba korzystać. Zazwyczaj informacje o stacji są przekazywane w formatach wymiany danych GPS z pomiaru RTK i są one poprawne. Jednakże może się zdarzyć sytuacja, w której np. będziemy mieli dane przetworzone jakimś konwerterem, który np. nie uzupełni w pliku danych stacji bazowych.

W takim przypadku należy te dane uzupełnić ręcznie.

Uzupełniamy listę stacji bazowych

RaportyGPS tuż po wczytaniu pliku wyświetlą panel importu. Nas interesuje moduł tabeli (wciśnijmy F3), a następnie zakładka „Stacje bazowe”. W górnym pasku komend znajdziemy przycisk Edytuj w notatniku (lub możemy wcisnąć klawisz F4), i wówczas będziemy mogli określić współrzędne kartezjańskie stacji bazowej.

Jeśli nie dysponujemy współrzędnymi kartezjańskimi stacji, lecz współrzędnymi lokalnymi lub WGS84, możemy dokonać konwersji współrzędnej w sąsiadującej zakładce kalkulatora.

Wracając do okna edycji – w nim wpisujemy współrzędne stacji w postaci: Nazwa X Y Z – tak więc możemy od razu zdefiniować większą ilość stacji naraz.

Przypisujemy nowe stacje

W momencie gdy będziemy dokonywać zmiany, warto skopiować do schowka dokładny identyfikator stacji bazowej. Pozwoli to nam na szybszą zmianę bez obaw, że pomylimy znaki przy wpisywaniu.

Następnie zaznaczamy punkty, jakim chcemy zmienić stacje bazowe. Jeśli jest ich więcej możemy dokonać zaznaczenia wciskając klawisz SHIFT na pierwszej pozycji i trzymając SHIFT wskazać ostatnią. Ew. trzymając tylko CTRL możemy dodawać do zaznaczenia osobne rekordy.

Mając odpowiednie, interesujące nas zaznaczenie wciskamy klawisz ENTER. Pokazane zostanie okno edycji,w którym do pola ID bazy wklejamy nowy identyfikator bazy. Następnie wciskamy ENTER.

Teraz prawym przyciskiem myszy (ważne aby kursor myszy znajdował się nad zaznaczeniem) lub też klawiszem menu kontekstowego na klawiaturze, wywołujemy menu, z którego wybieramy opcję „Obliczenia masowe dla zaznaczenia -> przelicz przyrosty bazowe (z kartezjańskich). Po tym RaportyGPS wyświetlą ilość przetworzonych punktów i w zasadzie modyfikacja zostanie zakończona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *