Zmiana nazwy pikiet

Zmiana nazwy pikiet to dość istotna rzecz, zważywszy na to, iż w terenie nie zawsze mamy czas do dokładnego opisania punktów.

Co zrobić, gdy w danych GPS mamy punkty opisane w taki sposób, iż chcielibyśmy je jak najszybciej poprawić?

nazwa-pikietyOczywiście warto skorzystać z modułu edycyjnego Raportów GPS i wejść w edycję punktu (wybierając wcześniej rekord/rekordy i wciskając Enter lub F4 lub klikając przycisk Edycja).

W tym polu możemy dokonać zmian dla jednego lub wielu punktów naraz – po prostu wpisujemy żądaną nazwę i wciskamy Enter lub przycisk Zmień.

Kwestia punktów kontrolnych

W przypadku gdy np. mamy ustawioną opcje szukania punktów kontrolnych przez prefix (np. ~) i zmienimy nazwę na nazwę z tym prefiksem, wówczas punkt zostanie zaliczony do punktów kontrolnych – nie trzeba nic dodatkowo klikać.

Kwestia punktów tyczonych

W przypadku gdy np. mamy ustawioną opcje szukania punktów tyczonych przez prefix (np. T) i zmienimy nazwę na nazwę z tym prefiksem, wówczas punkt zostanie zaliczony do punktów kontrolnych – nie trzeba nic dodatkowo klikać.

Kwestia uśredniania

Jeśli mamy zaznaczoną opcję uśredniania przez nazewnictwo wersji, możemy według nazw wskazać aplikacji, które punkty ma wziąść do uśredniania.

Przykładowo pomierzyliśmy trzy razy punkt nr 5, ale nie numerowaliśmy go na kontrolerze, wskutek czego po załadowaniu do programu otrzymaliśmy pikiety o kolejnych numerach: 5, 6, 7.

Aby dokonać uśredniania przez nazewnictwo wersji, zaznaczamy odpowiednią opcję w zakładce uśredniania, ale musimy oczywiście uzupełnić nazwy dla naszego punktu numer 5. Zatem zmieniamy nazwy (trzy razy wywołujemy okna edycji – dla poszczególnych pikiet):

  • nazwę punktu 5 zmieniamy na 5v1
  • nazwę punktu 6 zmieniamy na 5v2
  • nazwę punktu 7 zmieniamy na 5v3

W efekcie otrzymamy informację o zakwalifikowaniu punktu 5 jako uśrednionego:

pikiety-nazwy-usrednione

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *