Rocznicowe wydanie 2.14, czyli RaportyGPS mają już 4 lata!

Pojawia się właśnie wersja 2.14 Raportów GPS. Po kolejnych miesiącach rozwoju światło dzienne ujrzały zmiany w zakresie obsługi pomiarów w wychyleniu, poprawek/zmian dla formatów czy też wektorów do wyrównania.

Obecna (już 61-sza) aktualizacja posiada tradycyjnie wykaz zmian:

Historia zmian RaportówGPS w wersji 2.14
A teraz po kolei:

Zmiany związane z rocznicą i nie tylko

Mając na uwadze kolejną rocznicę wydania Raportów oraz zmiany związane z obecną sytuacją na rynku GNSS, wprowadziliśmy następujące zmiany:

 1. obniżyliśmy cennik;
  • wersja 1-stanowiskowa klasyczna bezterminowa kosztująca wg dotychczasowego cennika 589zł netto jest dostępna obecnie w cenie 460zł netto.
  • obniżyliśmy ceny modułów Raportowych – do 189zł netto za moduł
  • wersja 1-stanowiskowa abonamentowa kosztuje obecnie 116zł netto / 3 miesiące.
  • wersja 1-stanowiskowa Standard – w wersji bezterminowej kosztuje tylko 99zł netto!
  • wersja 1-stanowiskowa Standard – w wersji abonamentowej kosztuje tylko 26zł netto / 3 miesiące!

  Jak widzimy – za niewielkie pieniądze można cieszyć się podstawowymi możliwościami programu. Przy trochę większym wydatku mamy wersję PRO z modułami, które dają potężne możliwości edycyjne.

 2. Chcielibyśmy rozwijać RaportyGPS dalej – również w kierunku stworzenia jeszcze lepszego interfejsu (graficznego), który umożliwiłby szybsze przeprowadzanie operacji na zbiorach danych GNSS. Pierwotnie prototyp tej wersji miał być udostępniony jako pierwsza wersja serii III (czyli 3.01). Jednakże z powodów ekonomicznych, seria III szybko nie ujrzy światła dziennego (jeśli w ogóle to nastąpi) – musimy skoncentrować się na drobniejszych zmianach, (chyba że znajdziemy inwestora, któremu będzie się to opłacało). Dlatego też na razie w planie jest kontynuowanie serii II-giej – co sprawi, iż kolejne aktualizacje programu będą nadal dla użytkowników bezpłatne (pierwotny plan zakładał płatny upgrade z serii II do serii III). Jednakże z tego powodu – jeśli zależy Wam na szybszym wprowadzeniu do Raportów danej funkcji – sugerujemy finansowe wsparcie naszej pracy.
 3. moduł generujący raporty GNSS po stronie Androida w PowerGPS będziemy dodawali bezpłatnie do każdej nowo-zakupionej licencji.

Więcej na ten temat zostało napisane w tym wpisie oraz w tym.

Nowe formaty

RaportyGPS w nowej odsłonie otrzymały możliwość wczytywania danych z pomiarów GPS/GNSS z następujących formatów:

 • DTL – dzięki podesłaniu przykładowych plików DTL przez firmę GPS.PL wykonane zostało dostosowanie do tego formatu (podobnie jak poprawki w zakresie formatu CSV/Geosun) – ulepszenie dotyczy odbiorników RTK Geosun
 • Landstar 6/RAW – nowy sposób eksportu z aplikacji Landstar – dzięki uważnym użytkownikom, którzy przesłali przykładowe pliki, Raporty 2.14 mają możliwość odczytu danych z tego formatu. Uwaga! Niestety aplikacja Landstara nie eksportuje wielu pól znanych z formatu RAW, także skorzystanie z tej opcji może dać tylko częściowo uzupełniony raport. Jednak w przypadku gdy dysponujemy tylko takim plikiem, odczyt powinien być lepiej interpretowany niż użycie innych wersji RAW (np. Fieldgenius czy Geomax)

Ulepszenia związane z wychyleniem

Tutaj temat rzeka, aczkolwiek ograniczymy się do podstawowych spraw, aby nie zanudzać 🙂
Na wstępie możemy podziękować firmie Art-Geo GNSS oraz użytkownikowi PowerGPS i Raportów p.Andrzejowi za udostępnienie do testów sprzętów R6I. Dzięki temu udało się wdrożyć (także w Raportach) usprawnienia i poprawki mające na celu lepsze wykorzystanie modeli Ruide R6I (z wbudowanym pochyłomierzem).

Wsparcie dla pomiarów w wychyleniu wykonanych PowerGPSem

Wersja PowerGPS otrzymała z wersją 2.14 możliwość realizacji pomiarów w wychyleniu przy użyciu metod offsetowych (bardziej dokładnych od pojedynczych pomiarów z wychyleniem/kompensacją). Dołącza tym samym do aplikacji FieldGenius, jeśli chodzi o przekazywanie danych z tego typu zadań obliczeniowych.

Widok z poziomu interfejsu Raportów

Fragment raportu HTML

Zadania, jakie są objęte tym wdrożeniem:

 • pomiar poprzez dwa wychylenia (tzw. offset z wychylenia na 2 punkty)
 • pomiar poprzez trzy wychylenia (tzw. offset z wychylenia na 3 punkty)

Inne związane z pomiarami w wychyleniu

Pojawiły się poprawki w zakresie raportowania offsetów z wychylenia na 3 punkty.

Zmiany związane z nazewnictwem Kronsztad/Amsterdam

Z uwagi na pojawiające się sygnały o rozbieżnościach w nazewnictwie układów Kronsztad – trzymamy rękę na pulsie i wprowadzamy zmiany.
Temat został szerzej opisany pod tym linkiem.
Zmiany są kosmetyczne, nie było wprowadzonych poprawek czy zmian związanych z wyliczeniami geoid – te funkcjonują prawidłowo, potwierdził to rutynowy test (tak na wszelki wypadek), wykonywany na okoliczność wprowadzania wyżej wymienionych zmian.

Jak wykonać eksport wektorów do C-GEO?

Tego typu pytanie od jakiegoś czasu zdarzało nam się usłyszeć. Chodzi o sposób eksportu wektorów GNSS, które mogą być pomocne w wykonaniu wyrównania ścisłego pomiarów GNSS. W tej sprawie kontaktował się z nami p. Rafał Kocierz, który jest twórcą modułu wyrównania osnów GNSS w pakiecie oprogramowania C-GEO. Dzięki współpracy ustalony został sposób przekazywania danych do programu i format, w jakim powinien nastąpić eksport (format Leici).

Jeden obrazek jest wart tysiąca słów – tutaj plik od p. Rafała, wskazujący z jakiego formatu dokładnie korzystamy przekazując dane z Raportów do C-GEO.

W najnowszej wersji 2.14 udostępniona została mini-zakładka dotycząca eksportu Eksport do wyrównania – jest ona dostępna w sekcji Punkty zmierzone modułu tabeli.


W tej zakładce oprócz wyboru czy eksport wektorów ma być dokonywany (plik z przyrostkiem _wektory), możemy również zmienić sposób eksportu, co może umożliwić zapis tych danych w formacie, który można wczytać w innym oprogramowaniu (np. Winkalk).

Zmiany w zakresie JXL (Trimble)

Zmiany w formacie JXL w wersji 2.14 były inspirowane zgłoszeniami dokonanymi przez dystrybutorów sprzętu RTK – firmy Navigate oraz Satell-Cad. Aplikacja Survey Pro, która korzysta również z formatu JXL przekazywała dane w sposób, który w raporcie dawał błędny czas.

Błędne czasy w JXL

Tutaj małe wyjaśnienie – w przypadku formatu JXL Raporty stawiały do tej pory na czas GPS, który był raportowany przez rozwiązania Trimble, np. Trimble Survey Controller. Jednak w tym przypadku (sprzęt Spectra Precision i Survey PRO) trzeba było zmienić zasady, aby otrzymać raport z prawidłowo wykazanym czasem. Podstawowym czasem w tym przypadku miał okazać się czas lokalny kontrolera.

Do sekcji modułu tabeli zostały dodane 2 opcje:
1) ignoruj czas GPS (użyj tylko lokalnego) (zawsze)
domyślnie wyłączona
2) ignoruj czas GPS (użyj tylko lokalnego) (tylko gdy wykryta zostanie duża rozbieżność)
domyślnie włączona

Opcje wymagają powtórnego przetworzenia pliku po zmianie (tj. trzeba zamknąć import, wybrać JXL i ponowić import).

Pierwsza z opcji wymusza w aplikacji zawsze ignorowanie czasu GPS – w przypadku aplikacji Trimble General Survey czy Controller w/w zgłoszenie nie jest problemem, opcja jest wyłączona. Dla aplikacji Survey PRO ręczne włączenie tej opcji powinno skutkować importem właściwego czasu.

Jednak ciekawsza jest opcja 2) – będzie ona domyślnie włączona. W przypadku wykrycia na pikiecie różnicy większej niż 1 godzina, użyje czasu lokalnego. Potencjalnie może to spowodować różnice w przypadku gdy plik będzie zawierał mix/mieszane czasy (np. przy pomiarach offsetowych). Jeśli dla danej wersji programu kontrolera opcja 2 będzie działać prawidłowo, można ją zostawić, w przeciwnym przypadku warto na stałe ustawić opcję 1)

Jeśli chcemy stosować jednolity plan zamiany – najlepiej ręcznie wybrać opcję pierwszą i stosować ją cały czas.

Kwestie uśredniania

W tym przypadku mieliśmy sygnał o przypadku, w którym odczyt punktów uśrednionych nie dawał prawidłowych rezultatów (przesunięcie na wysokości). Dzięki sygnałowi z firmy Navigate wdrożono niezbędne poprawki.

Moduł analizy sesji pomiarowej GNSS

Moduł analizy to kolejna nowość w Raportach.

W skrócie – jeśli szukacie sposobu na szybkie skontrolowanie parametrów pomiaru (np. mP, RMS-y, DOPy) w szerszym, wizualnym zestawieniu – to macie okazję do tego od wersji 2.14 Raportów. Jeśli dodatkowo chcecie to wydrukować, aby móc załączyć do dokumentacji, powinniście rzucić okiem na przycisk Analiza, który znajdziecie w oknie importu danych GNSS lub w module tabeli.

Prosty w obsłudze moduł analizy pozwoli Wam wykryć pikiety, których dokładność nie jest odpowiednio wysoka. Będzie można też ustalić, jak duże odchylenia są na poszczególnych parametrach. To z kolei może pomóc w zakresie akademickim, tj. analizy danych z pomiarów GNSS (niekoniecznie przy zastosowaniach stricte-geodezyjnych).

W wersji PRO możliwe jest uzyskanie analizy godzinnej dot. mniejszej ilości parametrów, w przypadku posiadania licencji na moduł EDV2 także analiz: 8-godzinnej, sekundowej i minutowej przy większej ilości parametrów.

Moduł symulatora pomiarów GPS

Moduł symulatora to jedno z naszych podejść do diagnostyki Raportów, mające także zastosowanie w planowaniu pomiarów.

Moduł umożliwia wybór zestawu parametrów i metody generowania – jest w stanie przygotować nowe wartości dla wybranych pikiet (tylko wstawionych z edytora XYH lub wszystkich).

Co ciekawe, umożliwia też generowanie czasu pikiet – co sprawia, że może być użyty do planowania pomiarów. Wyznaczamy wówczas godziny pomiarów i po wczytaniu istniejącego zestawu pikiet (np. w sytuacji gdy prace w terenie obejmują np. tyczenie) i określeniu prędkości poruszania się, mamy możliwość ustalenia ile czasu zajmie nam sesja pomiarowa.

Uwaga! Moduł nie jest narzędziem przeznaczonym do generowania raportów z „pomiarów niewykonanych w terenie”. Tzw. dorabianie pikiet, pomimo, iż może być możliwe z tym modułem, nie powinno być stosowane z oczywistych względów!

Licencje pływające

Licencje pływające zostały wprowadzone we wcześniejszej wersji programu, jednak w wersji 2.14 nastąpiły zmiany, które miały na celu zwiększenie stabilność działania tych form użytkowania licencji.
Z wersją 2.14 i zmianą cennika nastąpiła także zmiana w zakresie wyboru wersji przy zakupie:

 • tradycyjna licencja klasyczna (wymagająca dostępu do internetu tylko przy aktywacji) – instalujemy na jednym komputerze i korzystamy bez internetu
 • licencja pływająca (wymagająca dostępu do internetu zawsze) – instalujemy na kilku komputerach, korzystamy naraz tylko z jednego

Zmiana licencji na pływającą z klasycznej (lub vice versa) dokonana w terminie późniejszym będzie odpłatna. Przy zakupie możemy wybrać licencję pływającą bez dodatkowych kosztów.

Więcej informacji na temat licencji pływających znajdziecie na tej stronie.

Pozostałe

W programie zostały wdrożone poprawki związane z odtwarzaniem konfiguracji szablonów. Dzięki sygnałowi od p. Artura z firmy Geovertex (który zgłosił czyszczenie niektórych pól przy wyborze szablonów), odpowiednie poprawki zostały wdrożone. Podobne zmiany (inspirowane zgłoszeniami z Geovertex) dotyczyły tematów:

 • dodanie możliwości wyłączania ostrzeżeń dotyczących kontroli GNSS – jako element radzenia sobie z niektórymi PODGiK-ami, dla których wykazywanie opisów jest zbędne
 • wykazywanie usuniętych pikiet – w sytuacji gdy numerujemy po kolei pikiety, np. 1, 2, 3..itp, jeśli w terenie wykonamy pomiary, których nie będziemy chcieli wykazywać w Raporcie (np. błędny pomiar), można je usunąć. Jednak wyobraźmy sobie co w sytuacji gdy usuwamy np. punkt 2, mamy więc listę pikiet zmierzonych: 1, 3, 4..Czy zwróci to uwagę inspektora weryfikującego robotę geodezyjną?Jest to prawdopodobne.W Raportach 2.14 w sekcji Konfiguracji projektowych pojawiła się opcja Wykazuj numery usuniętych pikiet pod tabelami raportu („Inne opcje generowania”). Dzięki temu, inspektor sprawdzający raport otrzyma sygnał: pikieta 2 została usunięta, zatem przerwa w numeracji jest uzasadniona.
 • usuwanie zduplikowanych stacji bazowych przy łączeniu projektów – poprawka pomagająca w sytuacji, gdy zechcemy połączyć sesje pomiarowe. We wcześniejszych wersjach mogły pojawić się zduplikowane stacje, w wersji 2.14 dodany został mechanizm je usuwający.
 • wykazywanie reperów kontrolnych w raporcie i kwestie lepszego wpływania na kontrolowane pikiety – o ile Raporty we wcześniejszych wersjach umożliwiały porównanie reperów (tylko porównanie wysokości) jednakże musiały być spełniane pewne warunki (w tym nazewnictwo pikiet zmierzonych i reperów, np. Rp.1).
  Co w sytuacji, gdy stosuje się przeniesienie? Gdy mamy wysokości repera katalogowe i wysokość przeniesioną)? Co jeśli mamy punkt osnowy XYH, ale chcemy tylko porównać XY lub tylko H?W Raportach 2.14 wprowadzone zostało rozwiązanie, umożliwiające poradzenie sobie z w/w sytuacjami.

  1. wprowadzono flagi @XY oraz @H do oznaczenia wierszy z osnową
   @XY – kontrola dotyczy tylko wsp. płaskich
   @H – kontrola dotyczy tylko wys. (jak dla reperów)
   Z poziomu interfejsu można zaznaczyć wybraną ilość pikiet osnowy (przed wywołaniem okna edycji) i z opcji masowych (lub prawym przyciskiem myszy) wybrać sposób kontroli (XYH / XY / H)

   Przykładowy punkt osnowy z wyborem kontroli tylko po XY (separator przecinek)

  2. wprowadzono flagę @RP(N)=H – dodanie takiego oznaczenia powoduje wykazanie w raporcie, iż punkt osnowy jest z przeniesienia reperu (podana nazwa oraz wys. katalogowa).
   Flagę, nazwę reperu i jego wys. katalogową można ustawić z poziomu interfejsu (np. prawym przyciskiem myszy).

  Flagi można zarówno oznaczyć ręcznie (podać je w edytorze współrzędnych punktów osnowy/tyczenia), lub wybrać pikiety i z menu (prawy przycisk myszy) wybrać odpowiednie opcje sterujące.

Zapraszamy do aktualizacji

Dziękując wymienionym firmom i użytkownikom zaangażowanym w usprawnianie programu (poprzez zgłaszanie sugestii lub problemów), zapraszamy do pobierania i aktualizacji (bezpłatne, obojętnie czy posiadacie licencję komercyjną na I czy II serię).

http://raportygps.pl/pobierz

Jeśli zastanawiacie się nad zakupem Raportów – to w ciągu 14 dni od daty publikacji macie możliwość skorzystania z promocji rocznicowej (zakupu programu z dodatkowym rabatem) . Więcej na ten temat opisane zostało na blogu SkyRaster.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *