Raporty v2 z nowymi modułami, przedpremierowo!

Dziś udostępniamy pierwsze wydanie drugiej serii Raportów GPS. Cieszymy się, że w końcu to nastąpiło, że jeszcze przed gwiazdką możecie otrzymać tę wersję.

Ponieważ czekają nas jeszcze zmiany na stronie WWW Raportów, w tym momencie nie ogłaszamy jeszcze oficjalnej premiery, ale każdy kto jest w grupie osób zainteresowanych tematem otrzyma mailowo informację, skąd ściągnąć wersję v.2.

Co się zmieniło?

Pełny spis rzeczy objętych zmianami jeszcze jest w trakcie aktualizacji – jest tego sporo. Na ten moment możemy jednak podać te najważniejsze, które są kluczowe przy tej aktualizacji.

Nowe moduły są odpowiedzią na coraz częstsze pytania użytkowników o możliwości dodawania i edycji offsetów lub użycia wpasowania poziomego (np. kalibracji Helmerta), a także związane z kwestiami zaznaczanymi przez bardziej wymagających użytkowników – odnoszących się do możliwości tworzenia szkiców, obliczania dokładności punktów wcinanych, czy wreszcie większego wpływu na wybór pikiet z tabeli.

Ponieważ zmiany w mechanice programu były dość duże i pociągnęły za sobą większą, niż zakładana ilość prac, postanowiliśmy o objęciu ich dodatkową opłatą. Podobnie jednak jak w przypadku modułu PRO, cena zakupu modułu jest jednorazowa na całą firmę nabywcy licencji, oraz dalsze aktualizacje w obrębie modułu pozostają bezpłatne.

Wersja bazowa i moduł PRO

W wersji bazowej program otrzymał możliwość importu wcięć ze zmodyfikowanego formatu JXL, zapisywanego przez aplikację Survey Pro (która zapisywała wcięcia inaczej, niż miało to miejsce we flagowych rozwiązaniach Trimble, czyli Survey Controller).Oczywiście poprawki typu dostosowanie do nowej wersji formatu PowerGPS, to już w zasadzie standard.

Moduł PRO otrzymał usprawnienia i nowe rzeczy związane z funkcjonowaniem zarówno modułu importu danych, jak i kalkulatora. Dość istotną sprawą jest też wprowadzenie tzw. poprawek globalnych dla układu 1965 – czyli tzw. układ empiryczny, umożliwiający lepsze przeliczenie współrzędnych z tego układu.

Inną pomocą będzie możliwość wyłączenia raportowania pikiet offsetowych w tabeli wcięć – ponieważ są również takie potrzeby, aby punkty pośrednie ze względu na ich pośredni charakter, raportować tylko w tabeli wcięć.

Moduł EDV2

To co odróżnia stare Raporty od nowych to m.in. możliwość dodawania nowych offsetów i wcięć.Co jednak zmieniło się w Raportach, że dopiero w nowej odsłonie pojawiła się taka możliwość? Czy nie można było tego wdrożyć w starszej wersji raportów?

Cóż… próbowaliśmy tego dokonać w jedynce. Oczywiście ze wsparciem dla weryfikacji (podobnie jak przy edycji pikiet – podnieśliśmy sobie poprzeczkę)

Jednak pierwotne podejście, jakie było zastosowane przy szybszym powstaniu modułu importu offsetów w „jedynce” (np. z JXL i RW5) wymusiło niereferencyjne podejście do zapisu wcięć.

Co to oznaczało?

Każdy z wczytywanych punktów offsetów był niejako opisem – niestety różne programy podchodzą do raportowania tych zadań, więc np. o ile Trimble Survey Controller lub PowerGPS raportuje punkty na sposób referencyjny, o tyle Carlson ma to w nosie i tutaj reguły importu są już nieco inne. Tak więc w jedynce wczytywaliśmy informacje bazując na informacjach zapisanych przez oprogramowanie kontrolera.

Podejście w Raportach v2

Tworząc nową odsłonę Raportów powiedzieliśmy sobie w pewnym momencie dość! Trzeba to zrobić tak, aby w przyszłości weryfikacja i dodawanie było możliwe i cała praca z offsetami była bardziej elastyczna.

Tak więc opracowaliśmy nowy moduł referencyjny do obsługi offsetów. A to oznacza, iż punkt wejściowy, jak i wejściowy dla offsetów jest referencją na istniejący punkt w liście pikiet.

Oczywiście pociągnęło to za sobą rzeszę prac związanych z tematem – a to moduł weryfikacji, a to poprawki w zakresie importu (bo jak się okazuje podczas wyliczeń okazywało się, że trzeba np. zmienić kolejność punktów lub też ustalić źródło pochodzenia błędów do obliczeń dokładności).

W efekcie powstała bardzo rozbudowana wersja, obejmująca nie tylko możliwość zdefiniowania nowych lub edycji istniejących wcięć w ramach danego raportu. Moduł kalkulatora został rozszerzony o szybką możliwość definicji wcięcia.

EDV-2

A więc może się to powinno nazywać: „Moduł offsetów”?

Nie za bardzo, ponieważ na horyzoncie pojawiła się możliwość zastosowania naszego rozwiązania obejmującego język skryptowy (programowania), który był coraz częściej używany przez nas w testach.

Język programowania raportów

Załóżmy, że potrzebujesz odfiltrować pikiety – np. zaznaczyć wszystkie pikiety wykonane w konkretnym czasie, spełniające dodatkowe kryteria (np. DOP<2 , Mp<0.08). Robiąc to ręcznie można się nieźle namęczyć (jeśli pikiet jest dużo). Można też napisać maila do nas z prośbą o napisanie okienka do podświetlania w takich przypadkach – ale powstaje pytanie – jak zaprojektować takie okienko, żeby było elastyczne, proste w obsłudze i dające ogromne możliwości selekcji?

Niestety .. nie da się tego zrobić w prosty sposób…

To poszukajmy innego sposobu… czy nie prościej by było po prostu wpisać:

zaznacz ( czas>=”10:30′”i czas<=”15:00″ i DOP<2 i Mp<0.08)

dla użytkownika tak! Pewnie, że prościej! Ale logistycznie to również jest wyzwanie – bo to wymaga już modułu, który podzieli tekst na fragmenty, przeanalizuje ich postać. Bo przecież ktoś mógłby napisać:

zaznacz ( (czas>=”12:00″ i czas<=”15:00″ i DOP<2) lub (kod=”OSN” lub (kod=”GRT” i MP>2) ) )

i co w takim przypadku? Algorytm musi być elastyczny i również zadziałać gdy korzystamy z nawiasów czy operatorów typu I / LUB.

EDV-3

Taki moduł skryptowy został wdrożony w raportach – dzięki czemu coś na co musielibyśmy poświęcić godziny (np. przeglądnąć tysiąc pikiet i sprawdzić kilka warunków) – tutaj dokonamy w paręnaście sekund!

Podsumowując EDV2

Dodatkowo kolejne pytania o możliwości stosowania takich funkcji jak „Znajdź i zamień”*, czy podświetlanie i flagowanie pikiet sprawiło, iż trzeba było myśleć perspektywicznie.

Tak więc zebraliśmy nowe funkcjonalności w jeden moduł edycyjny drugiej generacji, który otrzymał nazwę EDV2 i teraz sami możecie się z nim zapoznać.

* te funkcjonalności jeszcze są w trakcie szlifowania, tak więc pojawią się w kolejnych aktualizacjach modułu.

Moduł Mapowy

Moduł mapowy spędzał nam również sen z powiek.

Jak pewnie pamiętacie, Raporty pierwotnie były modułem do Cad-Rooma (czyli pierwszej , prototypowej wersji PowerGPSa, posiadającego mapę). Jednak potrzeba użytkowników posiadania mniejszego narzędzia zaowocowała wyodrębnieniem modułu i udostępnienie go jako niezależne, dedykowane narzędzie. Jednak powstałe w ten sposób Raporty nie miały już dostępu do mapy i nie mogły w żaden sposób wizualizować punktów.

Kolejne pytania użytkowników o możliwość drukowania mapek i szkiców sprawiła, iż podjęliśmy pewnie kroki, aby tą mapę udostępnić. Niestety specyficzny sposób wyświetlania mapy z PowerGPS nie dał się w prosty sposób przenieść do Raportów (które na etapie przenoszenia były już sporym kombajnem). Mechanizm wyświetlający na OpenGL, z którego korzystał mechanizm wyświetlający zazwyczaj działa dobrze na komputerach, ale są również karty graficzne, które w Windowsie dobrze i szybko go nie obsłużą.

Dodatkowo zastosowanie tego mechanizmu sprawiło, iż drukowanie podkładów było bardzo problematyczne, stąd nasza decyzja o przejściu na domyślny w Windowsie sposób prezentacji – aby możliwe było np. drukowanie szkiców (na drukarkę lub do PDFa mając PDF Creator). Zmiana była dokonana dość późno, więc w obecnym momencie główny moduł wyświetlania mapy służy do wizualizacji – w planie jest również wydruk i przywrócenie wsparcia obsługi WMS/TMS.

Jednak w zakresie edycji offsetów mamy już większą użyteczność – przykładem jest podgląd, drukowanie i możliwość szybkiego wydrukowania do PDFa. W prosty sposób będziecie mogli opracować profesjonalny szkic z realizacji metody offetowej pomiaru.

MAP-2

Moduł Dokładnościowy

Moduł dokładnościowy to również odpowiedź na co najmniej 4 ważniejsze kwestie, jakie były zgłaszane nam do tej pory:

  • obsługa kalibracji / wpasowania poziomego – bardzo ważna kwestia
  • przeliczenia z ETRF2000 na ETRF89 i odwrotnie – bo ośrodki udostępniania danych geodezyjnych nie są na tyle znormalizowane, aby zawsze podawać współrzędne osnowy w układzie 2000 matematycznym.
  • obliczanie/ prezentacja błędów Mp dla punktów uzyskanych metodami wcięcia liniowego
  • obliczenie/ prezentacja błędów Mp dla punktów uzyskanych poprzez uśrednianie

Wszystkie w/w zostały uwzględnione, obliczenia i prezentacje Mp można włączyć na raporcie, ale najważniejsza jest oczywiście:

Kalibracja XY

Czyli skorzystanie z dobrodziejstw algorytmów transformacyjnych typu metody Helmerta, czy afinicznej – jakie są wykorzystywane w geodezji od lat.

Obsługa kalibracji to ta część prac, która zajęła nam zdecydowanie najwięcej czasu. Przyjrzyjmy się, jak to wygląda w programie.

Otóż na starcie możemy kalibrację zaimportować z formatów: PGPS (PowerGPS), JXL (Trimble) czy RW5 (Carlson). W przypadku Trimble mamy parametry transformacji, w przypadku RW5 tylko punkty (bez parametrów).

Na szczęście w programie możemy zmienić metodę już po imporcie – a nawet dodać nowe profile kalibracji, aby było możliwe wylistowanie w jednej sesji pomiarowej pikiet pochodzących z kilku różnych transformacji.

PREC-3

Pełny opis tego modułu zajmie spokojnie kilka wpisów, więc nie będziemy Was dzisiaj przemęczać dużą ilością tekstu – najważniejsze, że moduł umożliwi Wam skorzystanie zarówno z domyślnych metod, jak i porównanie ich modyfikacji – i będziecie mogli wylistować na ładnym wydruku HTML.

PREC-5

Jest to łącznie aż 16 odmian metod, modyfikacje metod Helmerta, afinicznej oraz rzutowej.

PREC-1

2 metody to algorytmy Helmerta (zmodyfikowany wzór) zastosowane w Trimble, które wykorzystują tylko parametry, bez automatycznych obliczeń parametrów. Oczywiście nie zapomnieliśmy o poprawkach post-transformacyjnych Hausbrandta.

Funkcja taka jak porównanie jakości modułów sprawi, iż szybko sprawdzimy, która metoda daje mniejsze błędy.

PREC-4

Jak przetestować nowe moduły?

To będzie bardzo proste – wchodzimy do zmodernizowanego ekranu Moduły:

i wybieramy moduł, jaki chcemy przetestować klikając Wypróbuj demo. Po chwili zapali się kontrolka z zaznaczeniem w kółku:

moduly-demo

co będzie wskazywać na funkcjonowanie modułu. W takim przypadku zaznaczy się również opcja aktualizacji licencji na starcie – połączenie internetowe jest standardowo wymagane w trybie demo modułów – natomiast można z nich korzystać tak jak w wersji komercyjnej (bez limitów pikiet).

Zalecamy skorzystanie z wszystkich trzech, ponieważ w programie są pewne elementy (jak np. edycja offsetów), gdzie użycie wszystkich trzech modułów da najlepszy efekt.

Od momentu aktywacji, przy kolejnym uruchomieniu (z użyciem sieci), nowe moduły powinny być dostępne – macie 2 tygodnie do testów od czasu aktywacji, więc jeśli teraz nie macie czasu, możecie zostawić testy na później. Pamiętajcie jednak, że tylko teraz będziecie mogli nabyć te moduły taniej!

Jak zakupić

Zamówienie na moduł można złożyć telefonicznie lub mailowo, cennik modułów jest dostępny na stronie raportów.

Pamiętajcie, że zgodnie z promocją programów, opisaną na tej stronie, możecie do końca roku zakupić zarówno Raporty, jak i PowerGPS lub też inne oprogramowanie SkyRaster z aktrakcyjnym rabatem!

Natomiast osoby, których wsparcie pomogło w realizacji wybranych modułów, mogą liczyć na większy rabat. Dodatkowo każdy, kto do momentu udostępnienia Raportów v2 wypełnił naszą ankietę, może liczyć na dodatkowe 10% rabatu przy składaniu zamówienia na nowe moduły lub licencje PowerGPS lub Raportów.

One comment

  1. […] Raporty – to w zasadzie temat na odrębny wpis – jednak mamy 21 grudnia i mamy przedpremierę.  Więcej pod tym linkiem, przeczytacie więcej na ten temat. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *