Raporty po majówce i podsumowanie wersji 2.06-2.08

Premiera drugiej wersji Raportów już za nami, praca nadal wre i tak w międzyczasie dorobiliśmy się kolejnych aktualizacji. Dla wersji 2.06 i 2.07 nie było nawet czasu na przedstawienie nowych możliwości i zmian, stąd korzystając z tego wpisu przedstawimy po kolei najważniejsze nowości startując od 2.06.

Dostosowanie do Spectra Precision SP60

Realizując dostosowanie Androidowego PowerGPSa do odbiornika RTK marki Spectra Precision dotarliśmy do momentu, w którym trzeba było rozszerzyć informacje o systemach GNSS.
Do tej pory (wersja 2.05) mieliśmy GPS, Glonass, Beidou oraz Inne. Od wersji 2.06 dodaliśmy dwie dodatkowe kolumny: Galileo oraz SBAS – dzięki temu każdy użytkownik Raportów i PowerGPS-a będzie mógł wykonać szczegółowy wykaz (ilości satelitów w użyciu i widocznych) dla pomiaru wykonanego modelem SP60.

Ulepszenia i poprawki dla formatu RW5

Począwszy od wersji 2.07 wprowadzono parę zmian do obsługi plików pochodzących z aplikacji SurvCe oraz FastSurvey, tj:

  • rozpoznanie braku pliku z lokalizacją dla FastSurvey – dzięki temu aplikacja nie będzie na starcie pytała o plik z lokalizacją (tak było dla SurvCE, ale FastSurvey inaczej raportował informację o braku, stąd pytanie o plik) – detal, ale wdrożony 🙂
  • dodanie automatycznego rozpoznawania kierunków offsetów – jak się okazało, format Carlsona nie za dobrze radzi sobie z zapisem informacji o kierunkach lewych i prawych (w sensie nie zapisuje w ogóle tej informacji). A ponieważ od wersji 2.05 Raporty dodatkowo weryfikują offsety w plikach RW5 aplikacja znajdowała błędy. Od wersji 2.07, dzięki mechanizmowi automatycznego rozpoznawania kierunków, problem zostaje praktycznie rozwiązany przy imporcie.
  • dodanie do asystenta informacji o podejrzanie zbyt wysokiej dokładności pikiety wczytywanej z RW5 – jak wiemy z wcześniejszych wydań, RaportyGPS są w stanie precyzyjnie określić dokładność pomiaru pikiety na podstawie macierzy kowariancji (jeśli taka jest dostępna w pliku RW5). Jednakże na przestrzeni wersji w pliku RW5 ta macierz może być różnie zapisana (z mnożnikiem x10 i baz) wskutek czego może się okazać, że wykazane błędy będą zbyt małe, niż faktycznie miało to miejsce podczas pomiaru. Wtedy, w wersji 1.32 daliśmy przełącznik, pozwalający na odpowiednie skonfigurowanie Raportów (więcej o tej opcji w tym wpisie). Od wersji 2.08 aplikacja w ramach modułu Asystenta (wpis o asystencie tutaj) będzie również sprawdzać plik i ostrzegać, że ta opcja powinna być zmieniona. W końcu od czegoś ten asystent jest!
  • poprawki w zakresie transferu pikiet pomierzonych w kalibracji do raportu – zdecydowaliśmy o tym, aby pikiety ładowane z pliku kalibracji (użyte do określenia kalibracji, czyli punkty zmierzone GPS) nie były wykazywane w finalnym raporcie w tabeli pomierzonych. Dlaczego tak?
    SurvCe dla takich pikiet raportuje w zasadzie ich pozycję – nie daje nam informacji o błędach (precyzji) czy ilości satelitów. Jednakże od wersji 2.05 obserwowaliśmy takie pikiety w tabeli pomierzonych. W efekcie w Raporcie były dziury co nie było zbyt miłe dla oka. Osoby, które to drażniły mogły po prostu oznaczyć te pikiety jako skasowane (dzięki czemu były w pliku, ale nie trafiały do raportu). Od wersji 2.08 pikiety te już na starcie są oznaczone jako skasowane, więc nie ma potrzeby robić dodatkowego „liftingu” po imporcie z tego formatu.
  • poprawki w zakresie odczytu pikiet skalibrowanych – kolejną wadą SurvCe jest brak raportowana informacji o tym, czy pikieta była objęta kalibracją czy też nie (wiadomo, podczas sesji pomiarowej można część pikiet zmierzyć w oparciu o wpasowanie, a część nie). Od wersji 2.08 aplikacja Raporty na podstawie weryfikacji obliczeń wpasowania jest w stanie rozpoznać czy pikieta została obliczona w oparciu o wpasowanie – więc w raporcie oznaczone pikiety (z kalibracji, czyli flaga szarego kółka z jasną literką C). We wcześniejszych wersjach (2.06-2.07) aplikacja traktowała wszystkie pikiety jako pochodzące z kalibracji, jeśli taka była w pliku wykazana.

O obsłudze plików RW5 pochodzących z wpasowania napisaliśmy nawet odrębny wpis – polecamy jego przeczytanie osobom, które aktywnie korzystają z tej metody pomiarowej.

Zmiany w zakresie modułu dokładnościowego

Nowe rzeczy doszły już w wersji 2.07, czyli wyświetlanie znaczników (w kolumnie flag) dotyczących wpasowania:

tabela-2
Dzięki tej opcji już na pierwszy rzut oka będzie widać z jakich punktów korzystaliśmy przy definiowaniu wpasowania, a jakie punkty zmierzyliśmy w oparciu o wpasowanie.

W wersji 2.08, dzięki kolejnym danym od użytkowników, udało nam się: usprawnić odczyt z formatu RW5 odnośnie wpasowania, co przy okazji wymusiło ulepszenie modułu obsługi kalibracji w sekcji dokładnościowej (także w części dotyczącej podglądu/edycji pikiet objętych kalibracją). Wszystko po to, aby generowane raporty GNSS były jak najlepsze!

Kwestie offsetów, uśrednień i zaokrąglania

Jak wcześniej wspomniano, dla formatu RW5 dodano funkcję automatycznego rozpoznawania kierunków offsetów, niwelując tym samym problemy narzucone przez aplikację Carlsona. Z drugiej strony zwiększyliśmy intuicyjność funkcji aktualizacji współrzędnych XY przy edycji offsetów oraz wprowadzono ważną poprawkę odnośnie zaokrąglania współrzędnych pochodzących z modułu uśredniania.

Zaokrąglanie dedykowane

Z drugiej strony dla użytkowników modułu EDV2 wprowadzono nową możliwość – skorzystanie z modułu zaokrąglania dedykowanego. Podstawą do wprowadzenia tej funkcji było zgłoszenie od jednego z użytkowników Raportów informacji, iż ośrodki (PODGiKi) domagają się zróżnicowania zaokrąglania – w zależności od odpowiednich kodów symboli.
Na starcie wyglądało to mniej więcej tak, że mamy kody typu WSP/WSU/WSQ, które trzeba zaokrąglić do 1 miejsca po przecinku, a także WLZ/ZAS/HYP do 2 miejsc po przecinku.
Ponieważ w tym konkretnym momencie nie było można ustalić jakie kody i jakie zaokrąglanie ma być finalnie zakodowane, trzeba było zostawić możliwość edycji i dania wyboru użytkownikowi w przyszłości.

Tutaj aż prosiło się o użycie mechanizmy selekcji skryptowej i zdefiniowanie reguł, jakich można będzie użyć podczas generowania raportu. Tak więc powstało takie oto okno (w sekcji Konfiguracji Projektowych):

zaokr-dedykowane-1

które posiada w swoim otoczeniu ikonki do tworzenia, edycji oraz kasowania reguł. Natomiast okno edycji reguł pozwala sprawdzić na bieżącym zbiorze jakie pikiety obejmie definiowana reguła.

edycja-reguly-zaokr

Uwaga! Moduł skryptowy, na bazie którego wprowadzono tę opcję jest dostępny tylko dla użytkowników posiadających zakupiony moduł EDV2. Bez tego modułu reguły zaokrąglania nie będą stosowane!

W efekcie możemy uzyskać raport, do  którego PODGik nie będzie mógł się przyczepić o zaokrąglanie!

raport-reguly

Inne zmiany

Pełną listę zmian znajdziecie tradycyjnie na stronie pobierania, albo też na niniejszej stronie w sekcji aktualizacji. Tymczasem dziękujemy za uwagę i zapraszamy do …

Aktualizacji!

Tak jest! Najnowsza wersja jest już dostępna na stronie raportygps.pl/pobierz – można pobierać i instalować najnowszą odsłonę 2.08!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *