Przedświąteczna aktualizacja Raportów

rtkpgDziś w SkyRaster mamy w końcu okazję opublikować najnowszą wersji Raportów GPS, będąca w zasadzie zwieńczeniem prac w zakresach produkowania raportów RTK w powiązaniu z aplikacją Androidową PowerGPS.

W międzyczasie doszło parę nowych rzeczy, niestety czas nie pozwala na opisanie wszystkich, lecz tych istotniejszych.

Funkcja kosza i usprawnienia kasowania

Funkcję opisujemy na pierwszym miejscu, ponieważ tutaj mieliśmy powtarzające się zapytanie użytkowników Raportów o taką funkcję. Jak wiecie z kasowaniem pikiet było trochę zachodu – klawisz F8 do kasowania i pikieta bezpowrotnie znika z listy. Jednak, gdy chcielibyśmy ją mieć, ale nie ujmować w Raporcie – tutaj właśnie była kwestia do rozwiązania.

Odpowiedzią na to zapotrzebowanie jest funkcja kosza, wprowadzona w Raportach 1.44. Przy okazji zmodyfikowano lekko działanie usuwania. Np. kasować możemy klawiszem Delete, który fizycznie nie usunie pikiet, lecz przekreśli je (przeniesie do kosza):

skasowane

Taki przekreślony punkt nie będzie wykazywany w raporcie lub eksporcie:

punkty-bezskas

Jeśli punkt, który został oznaczony jako przekreślony (w koszu), potraktujemy ponownie skrótem usunięcia (klawisz F8 lub Delete), wówczas nie ma wyjścia – punkt zostanie wysłany w nicość (i już nie wróci).

Jeśli jednak zdecydujemy się na przywrócenie punktu – pytanie jak to zrobić?

To proste. Wystarczy zaznaczyć punkty, jakie chcemy odzyskać i wcisnąć prawy przycisk myszy. Z menu, które się pojawi wybieramy Wyjmij z kosza.

prawy-kasowanie

Wówczas dana pikieta (lub pikiety) zostaną przywrócone i będą znów dostępne w raporcie RTK.

Jeśli chcielibyśmy pracować tylko na pikietach z kosza – wówczas przechodzimy do zakładki dolnej Kosz, w której znajdziemy wszystkie usunięte pikiety.

Zakładki dolne – lepszy pogląd sytuacji

Skoro już pojawiła się zakładka dolna z koszem, warto było usprawnić mechanizm wyświetlania danych.

nowe-zakladki

Tak więc założono trzy zakładki:

  • WSZYSTKIE – gdzie będą prezentowane zarówno usunięte, jak i dostępne w raporcie pikiety. Aby je odróżnić, skasowane będą przekreślane i poszarzone
  • DO RAPORTU – wykaz pikiet z pominięciem skasowanych
  • KOSZ – wykaz pikiet skasowanych (w tym przypadku nie będą przekreślone)

Dodatkowo wprowadzono zakładkę Opisowe – wykaz pikiet, ale z innym ułożeniem kolumn, ułatwiającym rozeznanie, jeśli wprowadzone zostały notatki dla punktów. To z kolei odpowiedź na zgłoszenie z firmy GeoVertex.

opisowe

Nowe kolumny raportu

Dzięki uważnym spostrzeżeniom przesłanym z firmy LevelGeo, natrafiliśmy na problem z prezentowaniem ilości satelit. Dotyczył on PowerGPS i wynikał z tego, iż Raporty we wcześniejszych wersjach umożliwiały pokazywanie ilości satelitów w podziale na GPS i GLONASS.

nowe-kolumnyJednak gdy sprzęt potrafi odczytywać dane satelitów Beidou pojawia się zgrzyt. I nagle okazało się, że jeśli w terenie mamy choć jedną wykorzystaną satelitę chińskiego systemu, liczba satelitów łącznie w Raportach się nie zgadza – mieliśmy brakujący x, który wynikał z użycia innej kolumny danych, niż GPS i Glonass. Tak więc trzeba było wprowadzić nowe kolumny, aby osoba przeglądająca raport (i sumujący ilość satelitów) nie musiała się zastanawiać – skąd różnice w ilości satelitów.

Obsługa nowego formatu PGA

W trakcie prac nad obsługą formatów RTKP i PGPS w PowerGPS, natrafiono na parę problemów do rozwiązania. Produkowane pliki danych z RTK nie były małe (w końcu duża ilość danych statystycznych z RTK zobowiązuje). Problem ten udało się rozwiązać, odpowiednio pakując informacje. Jednak pojawiła się funkcja odtwarzania danych projektów, więc trzeba było ustalić sposób, aby umieścić dwa pliki w archiwum i móc z niego odtwarzać kopie w razie czego.

I tutaj pojawia się format PGA – bowiem w tym właśnie formacie są zapisywane kopie z PowerGPS. Jednak gdybyśmy chcieli we wcześniejszej wersji Raportów wczytać plik z PowerGPS – mamy do dyspozycji tylko dwa formaty, natomiast PGA nie był możliwy do odczytu. I ten właśnie format został zaimplementowany w najnowszej wersji 1.44. Dzięki temu będziemy mogli wykonywać szybko raporty, także na bazie danych archiwalnych.

Poprawki stabilności

miejsce-problOd czasu wprowadzenia nowych skórek (wyglądu), program wygląda dużo lepiej. Aczkolwiek zastosowanie nowych komponentów spowodowało, iż jedna sekcja (a mianowicie wyszukiwanie punktów kontrolnych) mogła sprawiać problemy w określonych przypadkach. Czasem wystarczało wciśnięcie przycisku Sprawdź i program wyrzucał błąd.

Problem wynikał ze specyfiki komponentów, aczkolwiek, pomimo, iż niezależny, jednak musiał być w jakiś sposób wyeliminowany. I tak też się stało. Dlatego też w nowej wersji 1.44, po wciśnięciu przycisku problem już nie powinien się pojawiać.

Wcięcia liniowe w formacie FieldGenius

Tutaj poczyniono wstępne prace, na bazie danych zgłoszonych przez jednego z użytkowników Raportów, korzystającego z oprogramowania FieldGenius. Prace te miały na celu dwie rzeczy: obsługę wczytywania wcięć i offsetów oraz dodanie możliwości wczytywania punktów osnowy. Niestety nie wszystko jeszcze zostało zakończone w tym zakresie (odczyt nie obejmuje wszystkich wcięć, bo FieldGenius nie raportuje danych w sposób analogiczny do formatu RW5), ale jakiś wstęp już mamy. W następnych wersjach ta kwestia powinna być całkowicie rozwiązana.

Funkcje związane z serwerem RTK24.net

Dla osób zainteresowanych wygodą pracy w naszym oprogramowaniu, wprowadziliśmy możliwość synchronizacji sieciowej danych. Jednocześnie serwis ten pozwolił na użycie go również w celach związanych z generowaniem raportów RTK.

Powiązywanie licencji Raportów z kontem RTK24

Wersja 1.44 posiada funkcję powiązywania licencji Raportów z kontem RTK24. Jak wiecie z materiałów na stronie, użytkownicy komercyjnej wersji RTK PowerGPS PRO oraz Raportów PRO będą mogli generować Raporty GPS z poziomu Androida oraz korzystać z dysku sieciowego w domenie rtk24.net. Jednakże aby to było możliwe, trzeba powiązać konto aplikacji komunikujących się z serwisem – do tego służy opisywana w tym punkcie funkcja.

Po tym, jak będziemy mieć dostęp do konta rtk24.net, będziemy dysponować loginem i hasłem, który wprowadzamy w oknie, które pojawi się po wciśnięciu ikonki serwera (dostępnej w startowym oknie Raportów).

powiazywanie-konta

Po wpisaniu loginu i hasła klikamy Sprawdź połączenie. Jeśli połączenie będzie poprawne, otrzymamy odpowiedni komunikat. Natomiast na stronie rtk24.net w sekcji Moje stanowiska, będziemy mogli zobaczyć status stanowiska:

rtk24-rgps

W tym momencie również system powinien zaktualizować dostępność modułu Raportowego w PowerGPS i po aktualizacji licencji na Androidzie, możliwe będzie generowanie Raportów z poziomu telefonu lub tabletu.

Wysyłka ustawień Raportów na serwer

Aplikacja PowerGPS w wersji Android potrafi czytać ustawienia aplikacji Raportów w celu drukowania spersonalizowanych raportów z poziomu telefonu (PowerGPS nie posiada modułu konfiguracji kolumn i szeregu okien konfiguracyjnych znanych z Raportów – jedynie moduł tworzenia raportów). Jednakże plik ustawień, GPSReportsSettings.dat, trzeba w takim przypadku przenieść ręcznie z komputera PC do telefonu.

wysylka-ustawienW najnowszej wersji, mając dostęp do konta RTK24, można już szybko wysłać plik poprzez wciśnięcie jednego przycisku. Po uruchomieniu programu Raporty klikamy ikonkę z serwerem i wybieramy pozycję Wyślij ustawienia na serwer. Po chwili plik ustawień powinien być już dostępny z poziomu dysku sieciowego RTK24:

dysk-sieciowy-ustawienia

Czas na pobranie

Program można pobrać ze strony pobierania Raportów i dokonać szybkiej aktualizacji programu do najnowszej wersji 1.44.

Uwaga z 2015-04-04! W związku z faktem nocnej aktualizacji PowerGPS do wersji 1.50, konieczne było powtórne przygotowanie wersji 1.44 (wydanie R2), aby mogła czytać pliki zapisane w najnowszym wydaniu PowerGPS. Stąd też osoby, które ściągały Raporty w dniach 2015-04-02 – 2015-04-03 powinny zaktualizować program do wersji 1.44 R2, jeśli są zainteresowane przetwarzaniem Raportów z PowerGPS 1.50.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *