Pomiary rur GPS czy Glonass? Odpowiedź w nowych RaportachGPS.

Trochę niestandardowy tytuł, choć dobrze oddający specyfikę dwóch z paru nowych rzeczy, wprowadzonych w nowej, dwudziestej już aktualizacji Raportów do wersji 1.32. Tym razem aktualizacja trwała trochę dłuższej niż poprzednio – w chwili czasu opiszę na blogu SkyRaster co i jak.
Wykaz zmian dostępny jest pod adresem:


Do rzeczy.

W natłoku ostatnich zgłoszeń pojawiło się parę nowych sugestii co do działania aplikacji. Część z nich została uwzględniona i dostarczona w wersji 1.32.

O co chodzi z tymi pomiarami rur?

Domiar wysokościowy i H osi

Sprzęt pomiarowy GPS można wykorzystać do pomiaru elementów o przekroju kołowym, czyli popularnie rur. Oczywiście geodetę zazwyczaj będzie interesować środek – oś elementu. Jednakże do tego środka nie jest dane dotrzeć – można co najwyżej pomierzyć górną część rury.
W takim przypadku konieczna jest korekta. Wiedząc jaki przekrój ma rura, dzielimy go na dwa i uzyskujemy jej promień. Teraz mając wysokość pikiety zmierzoną na szczycie rury, odejmujemy od niej wartość domiaru (promienia) i mamy współrzędną wysokościową osi.

Jednakże dobrze by było wykazać to na raporcie!

I ta właśnie opcja została wprowadzona w wersji 1.32.

W zasadzie składają się na nią dwa pola:
Domiar H oraz H osi, które jako kolumny w tabeli pikiet będą już dostępne do wyboru.

domiar-kolumny
Po ich zaznaczeniu w tabeli otrzymamy te kolumny – ale oczywiście puste, bo formaty danych z GPS nie przekazują tego typu informacji ot tak.
W przypadku wersji PRO, wejdziemy jednak do modułu tabeli (F3) i wybierzemy dwuklikiem wybrany punkt. Zobaczymy wtedy nowy wygląd panelu. Nas interesuje podzakładka Warunki pomiaru oraz pole Domiar do osi, które umożliwi szybkie wprowadzenie promienia rury.

domiar-gps-do-osi

Po wprowadzeniu wartości, akceptujemy zmiany przyciskiem Zmień i uruchamiamy generowanie raportu.
W rezultacie otrzymamy coś takiego:

domiar-tabela

Prawda, że jest szybciej? Nie trzeba modyfikować oryginalnego raportu i ręcznie dodawać kolumn, w końcu mamy RaportyGPS!

No więc GPS czy Glonass?

Zazwyczaj i to, i to (jeśli oczywiście tę możliwość oferuje nasz sprzęt).

Część z kontrolerów jest w stanie zapisywać informacje o ilości satelitów, jakie były dostępne w trakcie pomiaru. Dane te chociażby są dostępne w plikach zapisanych Landstarem w CHC (format CSV lub DB) oraz w plikach Topcona (formaty TSJ i MJF). W poprzednich wersjach Raporty potrafiły czytać te dane, ale co z tego, skoro nie było odpowiednich, dedykowanych kolumn?

W wersji 1.32 te kolumny już się pojawiły. Można zatem śmiało w raporcie wykazać listę pikiet z wyszczególnieniem, ile satelitów było dostępnych podczas pomiaru. Oczywiście należy pamiętać, aby uaktywnić te kolumny przed wygenerowaniem raportu.

gps-glonass

Gotowy raport po dodanie tych kolumn wygląda następująco:

gps-glonass-raport

W tym wypadku trzeba pamiętać o tym, iż w przypadku Landstara mamy do czynienia z ilością satelitów „w widoku” a nie „użytkowanych”. Można zresztą łatwo to stwierdzić patrząc chociażby na ostatnią prezentowaną linijkę (11 satelitów „aktywnych” z czego w widoku łącznie 15, 8 amerykańskiego GPS i 7 satelitów rosyjskiego Glonassa).

 

Co jeszcze w tej aktualizacji?

Aktualizacja usług, czyli alternatywy RTN

Co się ostatnio dzieje w geodezji?

Numer jeden to szum spowodowany wprowadzeniem odpłatności związanej z wykorzystaniem systemu poprawek sieciowych ASG-EUPOS. Dotowana w dużej części przez UE inwestycja przez spory czas była dostępna za darmo.
Na początku lipca postawiono geodetom ultimatum:

Płacicie albo zmykacie!

Oczywiście piszę tu humorystycznie, w rzeczywistości pismo było bardziej zawiłe i oficjalne – ale chodzi o to, iż wprowadzona odpłatność może nieźle uderzyć po kieszeni wielu geodetów, stąd każdy szanujący owoce własnej pracy szuka najbardziej optymalnego rozwiązania. Podobne do ASG rozwiązania są rozwijane od jakiegoś czasu przez wiele firm, tak więc można np. wyróżnić następujące, konkurencyjne swybor-rtnieci:

  • TPI NETpro: Sieć poprawek firmy TPI
  • Leica SmartNet: Sieć poprawek firmy Leica
  • System MSPP: Sieć poprawek Małopolskiego Systemu Pozycjonowania Precyzyjnego
  • Nadowski NET: Sieć poprawek firmy Nadowski
  • VRSNET: Sieć poprawek VRSNET.pl firmy Trimtech

I jedna ze zmian w programie, to właśnie możliwość wyboru jednej z tych sieci, bo jak wiadomo na raporcie informacja o użytej sieci musi się pojawić. Dzięki tej opcji Raporty będzie można wykorzystać także w przypadku, gdy z jakiegoś powodu zrezygnujemy z korzystania z ASG.

Lekkie szlify wyglądu

suwakW związku z wprowadzeniem nowych pól nie dało się ich w prosty sposób „upchnąć” na rozbudowanych mocno formularzach. Z tego względu wprowadzono suwak, który umożliwia przewijanie konfiguracji kolumn (pokazany po prawej stronie). Dzięki temu w przyszłości może zmieścić się parę nowych opcji 🙂 Zaletą tego rozwiązania jest również dodanie możliwości ustawienia wartości domyślnych także dla wysokości tyczki (czego nie było we wcześniejszych wersjach).

Szlify przeszedł także moduł tabeli (popularnie wyzwalany skrótem F3 w głównym oknie).

Poprzednia wersja 1.31 wniosła powiew świeżości oferując rozbicie części funkcji i utworzenie zakładki Konfiguracje projektowe. Wersja 1.32 to ciąg dalszy tych działań i dodanie paru nowych funkcji, umożliwiających dodatkową konfigurację modułu wczytywania danych.

Konfiguracje projektowe…

Zmiana opcji w zakresie konfiguracji projektowych wymaga „zrestartowania” odczytu danych. Krótko mówiąc, jeśli zmienimy opcje w tym zakresie, będą one aktywne dopiero po powtórnym wczytaniu pliku.

Coś dla Carlsona SurvCE (RW5)

Tutaj wprowadzono możliwość kontrolowania sposobu obliczania precyzji (dokładności) GPS. Z informacji jakie otrzymałem dużo wcześniej, RW5 ma tę przypadłość, iż trzeba modyfikować wartości z macierzy kowariancji (w zasadzie już po wyznaczeniu precyzji X Y Z), dzieląc ją przez 10. I tak też się działo. Jednakże miałem sygnały, iż w niektórych wersjach formatu RW5 nie trzeba dokonywać tej operacji.
Tak więc wprowadziłem opcję, która pozwoli na kontrolę tego mechanizmu.

konfiguracje-projektowe-survce

Coś dla sprzętów Trimble

Dla Trimble dostępne są dwie opcje:

  • Pomijaj współrzędne pomierzone w trybie tyczenia (znane z wersji 1.31) – w przypadku gdy wykonano pomiar GPS w trybie tyczenia – możemy go zablokować lub nie
  • Odczytaj także współrzędne skasowane – domyślnie opcja ta była wyłączone, jednak od wersji 1.32 możemy sami zdecydować, czy wczytać punkty skasowane w kontrolerze.

Oprócz tych zmian nastąpiły również pomniejsze, takie jak:

Kasowanie wysokości

Funkcja kasowania wysokości dostępna jest dla obliczeń masowych dedykowanych dla punktów osnowy. Umożliwia ona „spłaszczenie” wczytanych współrzędnych. Przy okazji zmieniono Konwersje na Zadania masowe bo usuwanie wysokości trudno uznać za konwersję 🙂

kasowanie-wysokosci

Na koniec trochę zmian przy wczytywaniu ze sprzętów Topcona, czyli:

Poprawki w obsłudze formatów TSJ/MJF

W tym zakresie wprowadzono:

  • poprawki w zakresie czytania układu 2000, zapisanego w innej formie przez kontroler.
  • możliwość odczytania domiarów ortogonalnych\offsetów z formatów Topcona

Czyli obliczenia można wczytywać nie tylko z RW5, XML, ale także z TSJ/MJF.

A co z edycją?

Edycja parametrów dla pikiet została również lekko przebudowana – dodano podzakładkę i podział na dwie strony kontrolek. Efekt jest następujący:

parametry-1

parametry-2

Jak widać w przyszłości i tutaj da się dodać parę nowych pól.

A teraz… ściągamy!

Co ściągamy? Oczywiście najnowszą aktualizację programu – w końcu dostępna za darmo więc szkoda nie pobrać 🙂 Pod linkiem: Pobieranie można już znaleźć najnowszą wersję aplikacji.

One comment

  1. […] daliśmy przełącznik, pozwalający na odpowiednie skonfigurowanie Raportów (więcej o tej opcji w tym wpisie). Od wersji 2.08 aplikacja w ramach modułu Asystenta (wpis o asystencie tutaj) będzie również […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *