Nowy Rok i świeży powiew estetyki…

raporty-140Tym razem kolejna aktualizacja trochę szybciej… oczywiście nie będzie bez niespodzianek.
Mamy w końcu Nowy Rok, może przydałoby się coś nowego? Np. lepsza grafika?

Tak się złożyło, iż na początku roku miałem możliwość sprawdzenia paru komponentów oferujących możliwość lepszej prezentacji interfejsu. Patrząc na wyniki nie mogłem się oprzeć sprawdzeniu, jak będą wyglądały Raporty w nowej szacie….

Skórki

Skórka to taka potoczna nazwa na układ grafiki, jaki zazwyczaj może być zmieniony w aplikacji.

Jak wiecie, wcześniejsze wersje raportów miały tylko jedną „skórę” i nie była to zbyt zachęcająca opcja… Cóż, taki urok domyślnych formularzy Windowsowych. W czerwcu zeszłego roku jeden z użytkowników skwitował to następującym opisem na stronie Geoforum:

paskuda

Faktycznie, wygląd programu był już staroświecki, w trakcie prac podejmowałem już próby zaradzenia temu, ale efekty nie były takie, jakich bym sobie życzył.

Ale w 2015 przyszła „odwilż” i w końcu udało mi się przygotować rozwiązanie, które w pełni mnie usatysfakcjonowało i sądząc po mailach do wybranych użytkowników – w końcu mamy coś zdecydowanie lepszego 🙂

raporty-nowy-ekran

Jak zauważycie, zrezygnowałem z niebieskich przycisków, przystosowując je do nowej, bardziej stonowanej kolorystyki. Na ekranie głównym pojawił się również nowy przycisk Interfejs, który pozwala w błyskawiczny sposób zmienić grafikę interfejsu.

konf-interfejsu

Do dyspozycji Użytkowników przygotowałem 7 styli, różniących się pomiędzy sobą detalami wystroju:

styles

Teraz każdy będzie mógł zdecydować, czy woli pracować z Raportami w jasnym, czy ciemnym odcieniu. Dodatkowo moduł Tabeli w wersji PRO został wyposażony w ikonki, co prawda zdobyte na szybko, ale zawsze to lepiej, niż sam tekst…

raporty-1b

raporty-3b

Zmiana interfejsu trwa chwilę – w zależności od komputera 1-2 sekundy – i oczywiście można to zrobić w trakcie pracy (nie trzeba przełączać programu). W przypadku słabszych komputerów można wyłączyć skórki w ogóle – dzięki czemu będzie szybciej, choć nie ukrywam, paskudnie).

System podpowiedzi

Skoro udało się przygotować ładnie wyglądającą formę aplikacji, zdałem sobie sprawę, iż w aplikacji są elementy, które również możnaby poprawić. Przykładowo opisy funkcji:

stary-opis-funkcji

Jest informacja, wyróżnia się, choć dla niektórych może trochę za bardzo. Przygotowałem zatem coś bardziej eleganckiego:

nowy-opis-funkcji

Nowy mechanizm korzysta z Windowsowego mechanizmu podpowiedzi, które mogą się pojawić po nakierowaniu myszką danego pola (w tym przypadku pola „Eksportuj osobno uśrednione punkty do pliku tekstowego„). Nowe komponenty, jakich użyłem w aplikacji pozwoliły mi na wygenerowanie ładniejszego i bardziej zasobnego w tekst okienka. Możecie to zauważyć np. sprawdzając podpowiedzi dla okienek z sekcji kolumn:

metoda-info

Tak to wygląda obecnie.

dane-dla-kol

A tak wyglądały podpowiedzi w wersjach niższych niż 1.40

 

W efekcie stary opis znika, jest więcej miejsca, a funkcja informacyjna jest dalej zachowana. Część rzeczy została już przerobiona na nową wersję – w niedalekiej przyszłości planuję zwiększyć ilość tych opisów, bo zauważyłem, iż są bardzo praktyczne. Na pewno będą przydatne nowym użytkownikom Raportów GPS.

Inną opcją, jaka została wprowadzona (w zasadzie ta akurat w ostatniej chwili – wpłynęła na przedłużenie aktualizacji) – to małe ikonki statusów obok wybranych pól:

ikonki-statusu

Wygląda fajnie prawda? Jednakże to, że tak jest… cóż, trzeba przyznać, że jest to przypadek i wynik błędu 🙂 Tak… próbowałem na nowych komponentach odtworzyć funkcjonalność z wcześniejszej wersji, tj. podświetlanie na niebiesko (lub czerwono) wybranych pól.

Było to użyte do pokazania użytkownikowi, iż dany wybór może być obarczony problemem (przykładowo, jeśli wskażemy inny układ wysokościowy, niż obsługiwany przez program – np. różny od Kronsztad 86 lub Amsterdam, aplikacja nie znajdzie odpowiedniej geoidy, więc nie będzie mogła np. przeliczyć wysokości normalnych).

Wracając do błędu – nowy komponent przy dotychczasowym kodzie potrafił „wykrzaczyć” się błędem „Access Violation” niestety zależnym od biblioteki systemowej oraz biblioteki komponentów – czyli rzeczy praktycznie niezależnej ode mnie. Cóż, dzień prób zeszedł mi na różnych testach, aż w końcu stwierdziłem – albo nowy wygląd, albo mechanizm kolorowania tych konkretnych pól wyboru. Coś za coś.

I wtedy pojawiła się wizja – a może dać ikonkę, jakieś „zaptaszenie”, pokazujące, iż jest dobrze lub nie? Tak więc zrobiłem, wygrzebałem odpowiednia ikonkę z zasobu naszych grafik i wstawiłem do programu. I myślę, że tak trzeba było zrobić od początku 🙂

jakas-geoida

W tym przypadku wpisaliśmy w nazwę układu odniesienia nieznaczącą nazwę. Program to wykrył (bo zaznaczyliśmy „przelicz wysokości”, więc wie, że musi mieć geoidę do przeliczeń) – i pokaże nam, że geoidy nazwanej „jakaś geoida” nie wyczaruje…. stąd odpowiednia ikonka.

geoida-bez-przel

A tutaj odznaczyliśmy opcję przeliczeń – więc wysokości będą brane z pól bezpośrednio pozyskanych z kontrolera. W takim razie nazwa programu aż tak nie będzie razić – stąd bardziej neutralna ikonka.

 

I to by było na tyle jeśli chodzi o grafikę. Bo nawet jeśli szata graficzna sprawia, że lepiej nam się pracuje, jednak to konkretne funkcje sprawiają, że program jest użyteczny.

Przejdźmy zatem do zmian i ulepszeń w zakresie funkcjonalności:

 

Zmiany w zakresie formatu CSV – Landstar

Tutaj nastąpiło ulepszenie – dodano możliwość wczytywania danych z Landstara z wersji 5.05, w którym producent upodobał sobie trochę inny zapis współrzędnych BLH. W efekcie czytanie pliku CSV na starszych wersjach powodowało błędny odczyt współrzędnych WGS84, a co za tym idzie współrzędnych stacji bazowych (można było obserwować coś w rodzaju rozmnożenia się stacji bazowych). Od tego momentu (tj. wersji 1.40), aplikacja rozpozna plik z nowej wersji i będzie w stanie wczytać plik poprawnie.

Z drugiej strony okazało się, iż Landstar przekazuje poszczególne dane o ilości satelitów GPS i Glonass w odniesieniu do satelitów na widoku (śledzonych) – ale nie użytych w pomiarze. Nastąpiła więc druga poprawka dla tego formatu.

Poprawki w zakresie czytania projektów RaportyGPS

Tutaj nastąpiła dość ważna poprawka, ponieważ otrzymałem sygnał, iż były problemy z wczytaniem projektów (plików RGPS) zapisanych starszymi wersjami Raportów. Problem na szczęście został już rozwiązany.

Zmiany w zakresie edycji stacji bazowych

W tym przypadku po zakończeniu edycji dodano pytanie, czy przeliczyć pikiety – aby użytkownik nie musiał szukać tej funkcji i uruchamiać jej ręcznie.

Szybkie kopiowanie współrzędnych

Taka mała innowacja. Czasem może się zdarzyć, iż będziemy potrzebować wykazu wybranych współrzędnych pikiet – więc wtedy musielibyśmy wchodzić w tryb podglądu/edycji i kopiować te wartości z tego okna. Teraz już nie musimy:

Wybieramy interesujące nas pikiety i wciskamy kombinację klawiszy Ctrl+C. Otrzymamy wówczas coś takiego:
2 5571447.471 6571902.660 277.830
4 5571453.546 6571902.914 278.609
5 5571456.487 6571901.479 278.894

Czyli wykaz współrzędnych PXYH. Jeśli natomiast interesują nas współrzędne WGS84, to po wciśnięciu kombinacji Ctrl+Shift+C otrzymamy:

2 50.2745853139 19.0087294556 318.855
4 50.2746399000 19.0087341806 319.634
5 50.2746665111 19.0087146056 319.918

Wygodne, prawda?

Zmiany w oknie edytora „ręcznego”

Raporty dysponują możliwością ręcznego zadania pikiet. Może się to przydać, jeśli np. wykorzystujemy aplikację do wykonywania zwykłych tabel punktów.
W wersji 1.40 do tego edytora została dodana nowa funkcja: Wklej z pliku, która pozwala na szybkie załadowanie treści wybranego pliku tekstowego do okna.
dodaj-z-edytora-2
Natomiast osobom korzystającym z Excela przyda się funkcja obsługi wklejania punktów z tego programu (w zasadzie to obsługi napływających danych z tabulatorem zamiast spacji):

excel-1

Skopiowane punkty w Excelu (skrót Ctrl+C)

wklej-pkty

Wklejone punkty z Excela w oknie ręcznego edytora Raportów (kombinacją Ctrl+V)

W przypadku edytora usunięto także problem z kasowaniem kodu w przypadku gdy zmieniana pikieta istniała już w bazie (a edytor był wykorzystywany tylko do aktualizacji współrzędnych).

Nowy szablon

Na koniec zostawiłem informację o nowym szablonie, jaki został wprowadzony do programu. Jest to odpowiedź na zapotrzebowanie w zakresie drukowania raportu bez informacji o czasie rozpoczęcia/zakończenia sesji pomiarowej.

nowy-szablon

Co prawda nie jest to do końca zgodne z rozporządzeniem (które wymaga takich danych), ale jak wiecie, program jest uniwersalny, więc można go wykorzystać także w innym zakresie, gdzie akurat podawanie takich informacji nie jest potrzebne.

wydruk-2

Tak wygląda skrócony wydruk – z wyłączeniem pól o czasie.

 

Pobieranie czas zacząć

Tak więc zapraszam do pobierania i aktualizacji aplikacji. Znajduje się ona tradycyjnie pod adresem:

http://raportygps.pl/pobierz

W przypadku tej wersji mamy również nowy wygląd instalatora, ale to już detal. A ja wracam do prac końcowych nad PowerGPSem….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *