Nowa geoida i porównanie na reperach, czyli RaportyGPS odsłona 35

Ostatnio aktualizacje Raportów pojawiają się częściej, tym razem czwarta kwietniowa aktualizacja i zarazem 35 odsłona od początku istnienia projektu. Jak widać, nawet jeśli program jest rozbudowany i przydatny, zawsze znajdzie się coś, co możnaby rozbudować lub ulepszyć. Z punktu widzenia użytkownika, pojawiły się 3 istotne rzeczy: przeliczanie wg geoidy EGM 2008, porównanie wysokości na reperach (kontrola punktów osnowy) oraz usprawnienie w zakresie opisu zgodności kontroli osnowy.

Pełny wykaz zmian znajdziecie tutaj:
Historia zmian wersji 1.46
A oto opis nowości:

Nowa geoida – EGM 2008

Przystosowując program do różnych wymagań, oraz otrzymując zapytania w zakresie obsługi innych geoid, trafiliśmy na model geoidy EGM2008, opracowany w USA, na podstawie szczegółowych badań Ziemi. Zresztą model ten był wykorzystywany przy opracowaniu obowiązującej geoidy (Kronsztad 86) i polskich sieci referencyjnych. Tym razem jednak było trochę trudniej, bo nie było modelu geoidy przyciętego tak samo jak w przypadku Kronsztad 86, tak więc trzeba było wykonać odpowiednią interpolację i przygotować nowy plik z geoidą w formacie odczytywanym przez Raporty.
Powstał więc plik PL-EGM2008-NH.grd, który od wersji 1.46 będzie załączany z każdą instalacją Raportów i pozwoli na przeliczenia wysokości według tego modelu.

egm2008

Kontrola na reperach

Funkcja kontroli na reperach była już zgłaszana przez kilku geodetów. O co w tym chodzi?

Wiecie już, iż do porównania punktów kontroli mamy do dyspozycji punkty osnowy, czyli zazwyczaj XYH. Ale czasem możemy mieć dostęp do reperów (punktów osnowy, zawierających tylko wysokości). I nagle pojawia się problem – bo skoro chodzi nam tylko o pomiar wysokościowy, to nie mamy precyzyjnych wartości współrzędnych płaskich. I przydałoby się narzędzie, umożliwiające skorzystanie z tego typu współrzędnych.

Załóżmy przykładowo:

osnowa-rp

Wpisujemy reper i odczyt wysokości (koniecznie z nazwą Rp. i numerem oraz zerowymi współrzędnymi płaskimi) – po czym akceptujemy nasz wybór.

Jeśli w pikietach mieliśmy je oznaczone w ten sam sposób (np. Rp.1666 w tym przypadku) – to aplikacja automatycznie powiąże je i będzie mogła wykazać na raporcie w sekcji kontroli.

mieszcza

Jak zobaczycie:

m-2

Na raporcie będą wykazane współrzędne XYH pomiaru, ale kontroli będą poddane tylko współrzędne wysokościowe. I w efekcie raport będzie wyglądał sensownie 🙂

Kontrola punktów osnowy – opis tekstowy

Tutaj pomysł na zmianę wziął się, oczywiście ze zgłoszenia przez jednego z użytkowników Raportów, który zauważył, iż są sytuacje, w których np. podczas kontroli punktu osnowy dany punkt może nie spełniać wymagań, ale mamy szereg punktów, który je spełnia. Więc np. 10% odchyłka na jednym punkcie nie jest taka straszna, skoro kontrola była wykonywana parę razy i pozostałe przypadki są OK. Jednak poprzednie wersje Raportów były restrykcyjne i informowały w takim przypadku:

kontrola-opis-stary

Niektóre pomierzone punkty kontrolne osnowy [nie mieszczą się] w zadanych granicach…

Tak więc niektórzy inspektorzy (a jak zapewne macie kontakt, są osoby, które czytają ze zrozumieniem i osoby, które rzucają okiem…) mogą rzucić okiem na „nie mieszczą się” i odrzucić taki raport. Aby zapobiec takim sytuacjom wprowadzono w wersji 1.46 PRO możliwość wyboru (w sekcji Tabeli, zakładka Pola opisowe):

pola-opisowe-nowePola zostały opisane:

pola-opisowe-v1pola-opisowe-v2

Tak więc ustawiając nowy sposób klasyfikacji (rezultatu kontroli) możemy otrzymać taki wynik:

pola-wynik-v2…skąd dowiemy się, iż punkty ogólnie spełniają założenia, aczkolwiek są elementy, które się nie mieszczą.

 

Z innych rzeczy:

Informacje o aktualizacjach – szybko i wygodnie

Tutaj mała, ale przydatna informacja. Nie każdy ma czas na sprawdzanie nowych wersji na stronie. Nie każdy również jest zapisany do newsletera, natomiast czemu program sam nie miałby informować o dostępności nowej aktualizacji?

Wychodząc naprzeciw tej potrzebie w programie umieszczono mechanizm, który będzie sprawdzał przy uruchomieniu – czy jest nowa wersja i jeśli tak wyświetli odpowiednią informację:

aktualizacje

I klikając w ten opis dowiemy się, co się zmieniło i będziemy mogli udać się na stronę aby móc pobrać nową wersję. W ten sposób informację otrzymacie najszybciej jak to tylko możliwe.

Pobieranie i … ANKIETA

Program można pobrać tradycyjnie ze strony startowej, natomiast jako użytkowników Raportów zapraszam Was do wypełnienia ankiety. Pierwotnie miała ukazać się parę miesięcy temu i zawierała wybrane elementy, co do których mieliście zdecydować – co jest ważniejsze. Jak się okazało od tego czasu sporo rzeczy „wypadło” z ankiety, ponieważ zostało zrealizowane (chociażby ostatnie zmiany z kontrolą na reperach).

modu

Jednakże jesteśmy w momencie w którym nie mamy możliwości zrealizować wszystkich tych funkcji (niska cena Raportów, brak aktywnego marketingu, a co za tym idzie – bardzo mały przychód ze sprzedaży licencji nie sprzyja aktywnemu rozwojowi), stąd konieczność ustalenia priorytetów i wybrania rzeczy najważniejszych. I właśnie ankieta jest dobrym wyjściem, aby przekonać się, w jakim kierunku kontynuować rozwój programu.

Link do ankiety

Podobna ankieta jest dostępna również dla zainteresowanych PowerGPS-em, oraz tych, którzy na razie nie chcieliby rezygnować ze swoich kontrolerów na Windows Mobile, ale chcieliby mieć fajne narzędzie do synchronizacji danych i przesyłania na serwer.

One comment

  1. […] wpływania na kontrolowane pikiety – o ile Raporty we wcześniejszych wersjach umożliwiały porównanie reperów (tylko porównanie wysokości) jednakże musiały być spełniane pewne warunki (w tym nazewnictwo […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *