Świeże poprawki i nowa wersja 1.26

Dziś została opublikowana najnowsza wersja Raportów GPS – tym razem 1.26.

Wykaz ważniejszych zmian dostępny jest pod adresem:


Poniżej opisano zmiany szczegółowo:

Nowości w zakresie uśredniania

rgps125-usrUżytkownicy programu zaczęli sugerować, iż warto by było wprowadzić możliwość automatycznego nazewnictwa pikiet uśrednianych (przedrostek i przyrostek, czyli prefix/sufix). Tak więc w tej wersji została wprowadzona opcja, umożliwiająca sterowanie nazewnictwem punktów uśrednianych.

Można zatem zdecydować czy chcemy dokonywać zmian (opcja Zmień nazwę punktu uśrednianego zaznaczona) i jakie oznaczania mają być nadawane. Do dyspozycji mamy następujące opcje:

  • wspomniana funkcja Zmień nazwę punktu uśrednianego – jej włączenie spowoduje aktywację procedury zmiany nazw dla każdej uśrednianej pikiety
  • Przedrostek / prefix – pozwala na ustawienie początkowego segmentu nazwy
  • Przyrostek / sufix – pozwala na ustawienie końcowego segmentu nazwy
  • Usuń z nazwy oznaczenie prefixu grup – to opcja, która co prawda nie była zgłaszana przez geodetów, za to jej wprowadzenie wynikło z optymalizacji ergonomii korzystania z aplikacji. Opcja ta umożliwia bowiem usuwanie z nazwy oznaczenia punktu kontrolnego lub tyczonego, co w pewnych przypadkach może się przydać w pracy.

Dzięki w/w opcjom można uzyskać punkty, które będą wyraźnie wskazywały na fakt uśrednienia (np. dodając odpowiedni prefix lub sufix do numeru punktu).

Punkty uśrednione i kontrola oraz tyczenie

rgps125-facelifting-ctrlW wersji 1.26, również na życzenie geodetów, wprowadzono funkcję umożliwiającą wybór tylko tych punktów kontrolnych (lub tyczonych), które przeszły etap uśrednienia.

Funkcja ta nazywa się Szukaj tylko punktów po uśrednieniu i została dodana do panelu kontrolnego związanego zarówno z punktami kontrolnymi osnowy jak i tyczonymi. Przy okazji zakładka ta przeszła mały face-lifting.

Przy zaznaczonej opcji, oczywiście eksport kontroli / tyczenia do plików tekstowych również nie będzie zawierał punktów, nie będących wynikiem uśrednienia.

 

 

Usprawnienia w zakresie odczytu z formatu DB/CHC

Dla tego formatu wprowadzono ulepszenie polegające na dodaniu obsługi rozpoznawania układu współrzędnych zapisanego w inny sposób niż standardowo.

Usprawnienie odczytu z formatu RAW – NavCom

Bazując na współpracy z przedstawicielem Art-Geo (oficjalnego przedstawiciela sprzętów NavCom), p. Arturem udało się wdrożyć usprawnienie formatu, pozwalające na prezentowanie w raporcie informacji o dodatkowych statusach pomiaru GPS, tj.trybach StarFire single / dual oraz RTK-Extend. Rozszerzenie to pozwoli użytkownikom aplikacji FieldGenius (z modyfikacją dla NavCom) korzystać z Raportów.

Nowe pola to:

  • RTK-X – czyli RTK-Extend, czyli tryb pozwalający na utrzymanie pozycji RTK podczas chwilowych przerw w odbiorze poprawek
  • SFsingle – odbiornik korzysta wyłącznie z korekt z sieci StarFire (w trybie single)
  • SFdual – odbiornik korzysta wyłącznie z korekt z sieci StarFire (w trybie dual)
Wydruk raportu z uwzględnieniem typów Fixu dla StarFire

Wydruk raportu z uwzględnieniem typów Fixu dla StarFire

Inne poprawki i zmiany

Jedną ze zmian wprowadzonych w nowej wersji jest możliwość ładowania stacji referencyjnych przy wykorzystaniu funkcji dodawania pikiet z pliku *.RGPS (do bieżącej listy). W wersji 1.26 została co prawda wprowadzona funkcja importu pikiet, ale importowała tylko pikiety, natomiast stacji bazowych już nie. Obecnie problem ten został rozwiązany i ta kwestia nie powinna już stanowić problemu – stacje będą ładowane. W przyszłych wersjach przewidywana jest natomiast osobna edycja listy stacji bazowych, bowiem obserwujemy od czasu do czasu pliki z GPS, w których nazwy stacji są takie same (a zdecydowanie powinny się różnić nazwą).

Z kolei wersja 1.26 wchodzi z poprawką dotyczącą podziału projektu na określone dni. Jeden z użytkowników programu zauważył wczoraj, iż dla pewnego pliku aplikacja nie potrafiła tego podziału wykonać. Powód leżał w zakresie offsetów (gdy nie było offsetów nie było problemu), został jednak w  pierwszej kolejności wyeliminowany, aby funkcjonalność działała jak należy.

Ostatnią poprawką w dniu dzisiejszym było poprawienie problemu z ustawianiem wartości Delta (np. Delta H – przy korekcie Kronsztad 60). Niestety w wersji 1.26 jaka była dziś udostępniona w dniu dzisiejszym, został znaleziony błąd tuż po jej wydaniu (działały tylko wartości całkowite – np. wprowadzając 0,086 aplikacja traktowała to jako 0 i nie przeliczała H2), stąd też decyzja o niezwłocznej poprawce i udostępnieniu nowej wersji 1.26, tym razem oznaczonej jako 1.26-2.

One comment

  1. […] Świeże poprawki i zmiany – wersja 1.26 […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *