Mikro-aktualizacja – 1.29

Niespełna godzinę temu otrzymałem informację, iż RaportyGPS w wersji 1.29 „wysypywały się” (pokazywały okno błędu) u jednego użytkownika przy uruchamianiu generowania raportu – jeśli wczytywane pliki były plikami projektów (wcześniej zapisane do plików *.RGPS). Problem został zweryfikowany i zdecydowałem się na szybko wydać wersję 1.29 z poprawką tego problemu.

Dodatkowo aktualizacja objęła nową funkcję jaka została utworzona tuż po wydaniu wersji 1.28 – przeliczenia wysokości zredukowanych dla punktów osnowy.

Wykaz zmian dostępny jest pod adresem:

Przeliczenia wysokości H2

h2-red-widokJeśli w ramach przeliczeń korzystamy z kolumn wysokości zredukowanych (H2) to zainteresuje nas opcja przeliczenia wysokości dla punktów osnowy.

 

W przypadku gdy z ośrodka otrzymujemy współrzędne, dla których wysokości są podane np. w Kronsztad 60 (a my oczywiście znamy różnicę pomiędzy K86 a K60 dla mierzonego terenu) w programie trzeba by te dane jakoś przeliczyć (aplikacja nie ma możliwości wykryć, czy wprowadzane wysokości to K86 czy K60 – aplikacja ogólnie pracuje na wys.normalnych i redukcja do H2 jest dokonywana w oparciu o wprowadzoną różnicę Delta H). Do tej pory takiej funkcji nie było, a jak się okazuje funkcja taka jest mocno pożądana.

Lista współrzędnych punktów osnowy z wysokościami H, jednak z ośrodka otrzymaliśmy te wysokości jak H2 - jak je przeliczyć?

Lista współrzędnych punktów osnowy z wysokościami H, jednak z ośrodka otrzymaliśmy te wysokości jak H2 – jak je przeliczyć, aby H były poprawne?

Stąd też w wersji 1.29 wprowadzono w zakładce „Osnowa / tyczenie” opcję „Konwersje…” i dodano tam pozycję”Przelicz wysokości H2->H”, która wywołuje proste przeliczenie – wysokości podane jako H2 przelicza na H, dzięki czemu w tabeli kontroli osnowy wysokości H (K86)* oraz H2 (K60) będą podawane poprawnie.

h2-konw

W wyniku przeliczenia podana kolumna H będzie zawierać wysokości normalne, a w raporcie H oraz H2 będą podawane zgodnie ze stanem faktycznym.

h2-po* oczywiście przy założeniu, iż układ wysokościowy projektu to Kronsztad 86 – w przypadku wyboru Amsterdam różnica wysokości pomiędzy K60 a Amsterdam może być inna – ale zasada przeliczeń pozostaje taka sama.

Zapraszamy do ściągania i aktualizacji programu do najnowszej wersji – dostępnej na stronie raportygps.pl/pobierz

One comment

  1. […] http://raportygps.pl/obsluga/mikro-aktualizacja-1-29/ – tutaj w sekcji Przeliczenia wysokości H2 opisana jest funkcja, jaka została wprowadzona dla tego układu […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *