Fix++ dla Topcona

Dziś lekko po południu dostałem od jednego z Użytkowników RaportówGPS maila opisującego problem ze współrzędnymi wyznaczonymi metodą offsetu (format Topcona MJF).

Jak się okazało, problem wynikał z dziwnego zapisu, jaki stosuje Topcon przy zapisie tych punktów – tam gdzie większość punktów jest w układzie WGS84, tutaj akurat był zapis w układzie lokalnym (np. 2000).


W efekcie na liście zaimportowanych punktów mogły się zdarzyć dziwne współrzędne (np. minusowe).

Topcon – poprawka TSJ i MJF

Wprowadziłem zatem reakcję na takie sytuację do procedur obsługi formatów Topcona (TSJ i MJF) – jak sprawdzałem, program już poprawnie raportuje te dane, więc sytuacja rozwiązana pomyślnie 🙂

A czemu ++?

Cóż…bo mamy 2 poprawki!
W chwili gdy pisałem ten tekst (lekko przed północą), otrzymałem informację od innego Użytkownika Raportów, żeby było ciekawiej – również posiadacza Topcona. Tym razem chodziło o to, iż w bazie nie był ustawiony układ użytkownika 2000/18 (konkretnie: figurował w liście układów, ale flaga użytkownika była wyłączona) i aplikacja przyjmowała domyślny układ lokalny 2000/15 (tak działa, gdy brak precyzyjnej informacji o układzie). Niestety pomierzone punkty nie były powiązane w bazie z wpisem dot. 2000/18 (format TSJ/MJF umożliwia powiązanie punktów pomierzonych w różnych układach), więc metodą standardowego odczytu nie szło poprawnie odczytać takiego pliku.

Niestety w przypadku Topcona zapis współrzędnych jest prowadzony głównie w oparciu o WGS84 (z punktu powyżej możecie się dowiedzieć o wyjątku – dla offsetów mamy wsp. w układzie lokalnym!) – więc rozpoznać układ lokalny również w takim przypadku jest niemożliwe (nie mogę przecież zakładać, że może w pliku są jakieś pomierzone offsety…).

Ale w tym przypadku udało mi się szybko wprowadzić obejście – jeśli w przypadku braku „układu użytkownika” aplikacja nie będzie mieć informacji o układzie, wówczas będzie bazować na pierwszym zdefiniowanym układzie lokalnym z listy. W znakomitej większości przypadków powinno to zdać egzamin.

Pobieranie

Ze względu na to, że kolejne nowe funkcje dla Raportów nie zdążyły być jeszcze wdrożone, a sam program nie jest przez to „rozkręcony” – tym razem wyjątkowo Raporty tylko z tymi dwoma poprawkami. Tak więc użytkownicy pozostałych sprzętów nie muszą dokonywać aktualizacji – natomiast dla posiadaczy Topcona wykonujących pomiary offssetowe aktualizacja jak najbardziej zalecana.

Wersja 1.41 właśnie została udostępniona – można ją pobrać pod adresem:

http://raportygps.pl/pobierz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *