Choinkowe nowości… cz.II

raporty-swietaPoprzedni wpis zaledwie dotknął części wdrożonych zmian – i to tych związanych mocno z PowerGPS. W tym wpisie dowiemy się o pozostałych zmianach, jakie oferuje nam wersja 1.39 RaportówGPS, bo w tej wersji, oprócz obsługi formatu PGPS Raporty będą potrafiły odczytywać także pliki z GPS Geomax (odmiana formatu RAW), informacje o wcięciach z plików CSV Geosuna.

Jest też parę poprawek… zaczynamy opis.

Zmiany w formatach

Ogólnie formaty zostały zrewidowane pod kątem przydatności w zakresie pozyskania danych dla nowych kolumn.
Powstała taka oto grafika:

rtnspisWskazuje ona zakres danych, jakie możemy otrzymać z danego oprogramowania. Oczywiście w/w tabelka bazuje tylko na plikach, jakie otrzymałem do testów od użytkowników – jeśli uważacie, że wasz kontroler raportuje dodatkowe informacje, dajcie znać, jakby co 🙂

Format Geomax – RAW [nowy]

Pomimo, iż oprogramowanie Geomax generuje plik RAW (format Fieldgenius), ale w takiej wersji, która ma inaczej zapisane stacje bazowe. Skutek jest taki, iż po wczytaniu na wersji 1.38 Raportów nie będziemy mieli informacji o wektorach i stacjach bazowych.

geomax

W nowej wersji mamy do wyboru kolejny format, więc tym razem jesteśmy w stanie wczytać dane z tego odbiornika i uzyskać nawet część danych z RTN, takich jak nazwę dostawcy czy strumień poprawek.

Format CSV – Geosun [wcięcia]

Dla formatu CSV możliwe będzie generowanie raportów wzbogaconych o listę punktów zmierzonych metodą wcięć i offsetów:

geosun-wciecia

Program również dla tego formatu będzie w stanie znaleźć punkty tyczone, bo format przekazuje informację o tym fakcie:

geosun-tyczone

Punkt tyczony oznaczony kolorem żółtym

 

Format RW5 – SurvCE

Dla tego formatu zostały dokonane następujące ulepszenia/zmiany/poprawki:

 • poprawka na odczyt i inicjalizację – otrzymałem ostatnio plik, w którym były zapisane dwie inicjalizacje, podczas gdy starsza wersja Raportów wskazywała jedną. Okazało się, że SurvCe raportował pod tą samą nazwą (numerem) dwie stacje bazowe (jedna dla pierwszej inicjalizacji, druga dla drugiej), więc program myślał, że mamy do czynienia z jedną – więc wykazywał jedną stację bazową. Od wersji 1.39 potrafi już to rozróżnić i w razie czego doda nową stację do listy, nawet jeśli będzie miała tą samą nazwę (w zasadzie automatycznie będzie zmieniał wtedy numer punktu stacji)
 • automatyczne odczytywanie wysokości tyczki i anteny – taki mały detal, aby nie trzeba było ręcznie uruchamiać uzupełniania wysokości tyczki (bo aplikacja odczytała tylko wys. anteny). Od teraz aplikacja powinna z automatu wypełniać czytać obie kolumny, a od użytkownika zależy co chce zaprezentować w raporcie
 • pozyskiwanie informacji o kolumnach dotyczących usług poprawek – jeśli zamierzasz korzystać z nowych kolumn i raportować np. nazwę strumienia poprawek dla każdego punktu (a może to być przydatne przy testowaniu jakości pomiaru RTK bazującego na różnych typach poprawek) – to ta zmiana powinna pomóc
 • poprawka w zakresie odczytu wartości HRS/VRS – dzięki sygnałowi od użytkownika, który posiadając SurvCE w wersji 4.01 miał problemy z wykonaniem raportu – niektóre pola (HRMS VRMS) były zapisane w innej formie – co myliło program. Teraz program jest już „uczulony” na inne nazwy tych pól.

Format JXL – Trimble

Z kolei dla Trimble wprowadzono możliwość pozyskania informacji RTN z pliku i wstawiania ich do raportu – do kolumn związanych z poprawkami. Taka konsekwencja – skoro mamy nowe kolumny – to warto dane odczytać. Zabiera to kolejny czas, ale może się przydać w przyszłości użytkownik wykonującym pomiary porównawcze.

Z drugiej strony, podobnie jak w przypadku RW5, wprowadzono automatyczne pozyskiwanie wysokości tyczki, anteny oraz offsetu L1.  Także parametr maski PDOP będzie odczytywany i wstawiany do odpowiedniej kolumny.

Format XML – Leica

Dla starszego formatu Leici (Land XML) wdrożono pozyskiwanie informacji RTN. Z drugiej strony prowadzono prace nad wczytywaniem formatu DBX – ale na razie bez konkretnego rezultatu. Z kolei mieliśmy już ofertę zewnętrznego konwertera z plików .m00 (czyli właśnie DBX) od kogoś, kto już format zdekodował, ale skorzystanie z tej oferty sprawiłoby, iż moduł do obsługi DBX musiałby być dużo droższy od bazowej wersji programu – więc pewnie dla nikogo nie byłoby to opłacalne. Tak więc użytkowników formatu binarnego Leici prosimy o cierpliwość… temat jest na warsztacie.

Powróćmy do korzeni… RTN ponownie

Jednak obiecałem, iż to nie koniec, więc mogliście się zastanawiać – może chodziło o RTN?

No pewnie! Przecież do opisania zostało okno konfiguracji!

metoda-auto-przycisk-rtn

Do okna przechodzimy klikając przycisk metody RTN w oknie importu i wybierając opcję Konfiguracji, ew. możemy po prostu wcisnąć klawisz F8. Otrzymamy dostęp do takiego okna:

raporty-gps-konfigurowalne

Stwierdziłem, że opcje mogą być lekko niejasne – więc warto od razu wyjaśnić co i jak, zważywszy, że i tak jest sporo miejsca w oknie….

Jeśli chcemy w tym momencie szybko wybrać metodę – dwuklik na opcji (nazwie metody) i okno zostanie zamknięte, ustawiając odpowiednią opcję.

Jeśli jednak niespieszno nam do zamykania okna, to w drugiej zakładce będziemy mieli do dyspozycji takie pola:

raporty-konfiguracja-asg

Oczywiście w/w pozycje były ustawione ręcznie (domyślnie będą puste).

Zacznijmy może od tego okna.

Po pierwsze – można ustawić dowolne pola – nie ma więc konieczności ustawiania wszystkich pól z danego wiersza. Pola te służą do ułatwiania nam życia, w przypadków gdy mamy np. załatwione usługi u kilku dostawców, np. ASG, TPI, MSPP. Wówczas mamy też loginy do poszczególnych serwisów i jeśli np. raz mierzymy na ASG innym razem na TPI, możemy po prostu nie chcieć wpisywać hasła.

Jeśli dokonamy Akceptacji to w oknie już w zakresie wyboru usługi (okno importu) zmieniając typ usługi, automatycznie będą zmieniać się również pola.

Np wybieramy ASG:

dostawca-1

A teraz Leica:

dostawca-2

Dzięki tej opcji możemy aplikacji narzucić również określony format poprawek, nie wchodząc do pierwszej zakładki konfiguracji – która z kolei z uwagi na więcej miejsca pozwala wpisać format:

wiecej-miejsca-rtn

Gdy takie autouzupełnianie nie jest nam na rękę – korzystając z opcji „Nie uzupełniaj pól” można wyłączyć tą formę pomocy.

Aby zobaczyć format poprawek w oknie nagłówka należy mieć zaznaczoną opcję Raportuj format poprawek:

raportuj-format

Aczkolwiek ważną sprawą jest to, aby użytkownik wiedział co chce uzyskać i jakie posiada dane.Trzeba pamiętać, iż w przypadku metody automatycznej aplikacja musi mieć informację o tym, który dostawca jest raportowany w danych.

Jeśli np. wybierzemy metodę automatyczną, ale w danych nie będzie informacji co do nazewnictwa dostawców, wówczas program może mieć problem z pobraniem informacji o loginach z okna powyżej.

Dlatego też przedstawiam parę rzeczy, jakie warto brać pod uwagę:

 1. domyślne założenie (w sensie gdy po raz pierwszy załadujemy 1.39) jest takie jakbyśmy mieli zaznaczoną opcję Pomiar sieciowy RTN  – wówczas mamy tylko jednego dostawcę – a pole jest zawsze edytowalne, więc nie ma problemu
 2. jeśli w pomiarze mamy dane tylko RTK – to wtedy przyciskiem RTN wybieramy odpowiednią metodę (Pomiar RTK zależnie od tego czy korzystaliśmy z poprawek ASG czy nie – metoda zewnętrzna lub lokalna) i również nie powinno być większych problemów.
 3. jeśli mamy w pomiarze dane zarówno RTK i RTN, ale oba typy poprawek były pobierane tylko od jednego dostawcy (np. ASG) – wówczas ustalamy metodę automatyczną i w tabeli sprawdzamy, czy aplikacja „widzi” różnicę.
  lista-rtn-2
  Jeśli nasz format nie przekazał tych informacji, korzystamy z opcji kontekstowej i ręcznie zmieniamy przydział RTK\RTN dla pojedynczego lub grupy punktów. Dodatkowo trzeba upewnić się, iż w oknie konfiguracji RTN opcja „jednego dostawcy” jest zaznaczona. Oczywiście jeśli mamy dane od kilku różnych dostawców, ale wybierzemy opcję „jednego dostawcy” wówczas raportowana informacja będzie zawsze dotyczyć tego preferowanego, jedynego dostawcy.
 4. ostatni punkt – jeśli mamy dane od kilku różnych dostawców i chcemy to wykazać (obojętnie czy tylko RTK, tylko RTN, czy mieszane), wówczas pozostaje metoda automatyczna, natomiast pole „jednego dostawcy” musi być odznaczone. Ale to nie wszystko – pola loginów dla poszczególnych usług muszą być wypełnione, a każdy punkt musi posiadać wyraźne przypisanie dostawcy i strumienia. Zasada jest taka, iż jeśli punkt będzie miał przypisanego dostawcę, a nie będzie miał strumienia, ale strumień będzie wskazany w polach domyślnych (konfiguracja loginów) to aplikacja to złoży i tak. Jeśli natomiast w polu konfiguracji loginów strumienia nie będzie, ale będzie przypisany do punktu – wówczas również nie będzie problemu i będziemy mogli uzyskać wydruk jak poniżej.szczegoly-sesji-multiDlatego też ważne jest, aby korzystać z formatu, który jest w stanie przekazywać minimalną ilość „danych RTN” – jeśli chcemy je wykazywać automatycznie, gdzieś po drodze muszą być, aby program był w stanie je rozpoznać.
  Nie ukrywam, iż taki nacisk położyłem na przekazywanie tych pól w PowerGPS – bo tutaj mamy pełną kontrolę nad tym co możemy zapisać i zaraportować – więc wystarczy tylko w Raportach GPS zdefiniować loginy dla usług – ze względów bezpieczeństwa w plikach PGPS loginy do usług RTN nie są zapisywane – założyłem, że geodeta może chcieć udostępnić pliki projektów innym osobom, jednocześnie nie chcąc aby kto inny niż ośrodek poznał wrażliwe dane czyli właśnie login do ASG. Jeśli te loginy były ustawione, wystarczy upewnić się, że metoda automatyczna RTK lub RTN była włączona (bez zaznaczonej opcji „pojedynczego dostawcy”), a resztę załatwi za nas automat, wyjmując odpowiednie pola, bowiem powinny być one dostępne (a przynajmniej tak to działało z Kolidą K9-T na której testowaliśmy to rozwiązanie).

Konfiguracja kolumn stacji bazowych

W module tabeli, w zakładce Konfiguracji projektowych znajdziemy takie oto okno:

konfiguracje-projektowe-1Okno to jest odpowiedzią na kolejne zapotrzebowanie – możliwość włączenia/wyłączenia wybranych fragmentów tabeli stacje bazowe.

Tak więc od wersji 1.39 możliwe będzie uzyskanie takich efektów na wydruku:

bazowe

Edycja i generowanie – ulepszenia

W zakresie edycji już jakiś czas temu ze strony użytkownika Geovertex zgłoszono problem z powrotem do początku listy przy kasowaniu punktu. To miało być pierwotnie w wersji 1.40, ale skoro wydanie nam się trochę przedłużyło, to zawarłem je już w 1.39. A więc – ulepszenie wdrożone. Inna sprawa – przy generowaniu raportu do formatu HTML, gdy mamy puste miejsce, przeglądarka renderuje je dość brzydko – bez linii dookoła. Teraz to zostało naprawione i jeśli pole jest puste, wówczas dodajemy sztuczną spację, aby przeglądarka rysowała tabelę zgodnie z naszym oczekiwaniem.

Na koniec zrzućmy starą szatę…

Tak…Raporty w nowej wersji otrzymały nowe okno startowe. Nową szatę znaczy się 🙂

program-raportygps

Niestety na ulepszenie grafiki „w środku”, czyli w panelach opcji nie starczyło już czasu, ale przynajmniej ekran startowy nie będzie razić „szarością”. Od teraz jest bardziej kolorowo 🙂

Uważni zauważą też puste miejsce pomiędzy dwoma przyciskami z lewej strony. Tak tutaj też będzie przycisk do pewnej, przyspieszającej pracę akcji (związaną z Androidem) – ale nie zdradzę teraz jakiej – to jednak będzie zakończone w styczniu, więc wtedy uchylę rąbka tajemnicy 🙂

…i dodajmy kalkulator

Tak na deser – i bazując na zgłoszeniu użytkowników, którzy nie chcieli ładować jakiegoś projektu, tylko po to, aby dostać się do opcji przeliczania współrzędnych (kalkulatora). Oto rozwiązanie – moduł wywoływany z głównego menu (jeszcze przed importem – można wcisnąć klawisz F5). Ten kalkulator ma też przewagę nad tym z modułu, iż w tamtym przypadku układ lokalny (XY) jest kontrolowany przez kontrolkę w innym oknie – tutaj mamy za to możliwość wyboru układu do przeliczeń w tym samym oknie.

kalkulator

Pobierz nowe Raporty

Tak – można już je pobrać ze strony http://raportygps.pl/pobierz i dokonać bezpłatnej aktualizacji.

Warto przed aktualizacją zrobić kopię plików: ustawień/licencji i projektów (tak na wszelki wypadek); co prawda aplikacja powinna sobie poradzić ze starszymi ustawieniami (testowane w praktyce, co również wpłynęło na czas aktualizacji), ale zakres zmian formatów był na tyle spory, że teoretycznie dopuszczam opcję, wedle której na jakiejś konfiguracji może zdarzyć się problem (niestety z Windowsami różnie bywa, program, który działa na jednym W7 może nie działać na innym W7). Tak więc opcja „przezorny zawsze ubezpieczony” wydaje się dość sensowna, bo wtedy mając oryginalny plik jestem w stanie zbadać co mogło się dziać i wdrożyć odpowiednią poprawkę.

Zdając sobie sprawę, że Święta już za chwilę, składam Wam serdeczne życzenia z tej okazji, Zdrowia, Szczęścia, sukcesów i braku problemów przy oddawaniu materiałów do ośrodka w Nowym Roku 🙂 Jeśli natomiast jeszcze nie zdecydowaliście się na zakup Raportów to daję mały prezent:

Kto zdąży z zamówieniem licencji na program do końca roku może liczyć na 30% zniżkę przy zakupie!

One comment

 1. […] O tym w następnym wpisie, pt. Choinkowe nowości, cz.II. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *