Celne podanie czyli Raporty GPS znów w akcji!

Tym razem aktualizacja wnosi parę funkcji, które mogą być przydatne w przygotowywaniu raportu dotyczącego kontroli punktów osnowy oraz punktów tyczonych. Jedną z nich jest wprowadzenie szybkiego wyszukiwania punktu po nazwie.

Wykaz zmian dostępny jest pod adresem:

Szybkie wyszukiwanie

To funkcja jaką dodałem do aplikacji, gdy walczyłem ostatnio z jednym plikiem JXL. Nagle zdałem sobie sprawę, że w programie brakuje możliwości szybkiego wyszukania punktu po nazwie. Bo w jaki sposób sprawdzić np. czy punkt nie jest zdublowany? No właśnie, taka funkcja może przyspieszyć nam zadanie.

Tak więc w nowej wersji programu RaportyGPS, w tabeli pomierzonych pikiet ujrzymy w dolnej części pole do wpisywania – linię komend. Nad linią znajdziemy kontrolkę Szybkie wyszukiwanie – będzie ona domyślnie zaznaczona. Klawiszem F3 możemy przenieść się od razu do kontrolki.

keyin

Jak więc to działa?

W kontrolce wpisujemy nazwę pikiety lub jej fragment – w momencie gdy Raporty znajdą taką pikietę na liście – zostanie podświetlona. Jeśli nie chcemy aby wyszukiwanie działało „on-line” (cały czas) wystarczy odznaczyć opcję szybkiego wyszukiwania i akceptować wyszukiwanie klawiszem ENTER.

Ot taki przykład, załóżmy że mamy pikiety:

lista-p1

A teraz albo klikamy myszą w obrębie linii komend, lub wciskamy klawisz F3. W tym momencie możemy wpisać nazwę punktu, który chcemy odnaleźć, np. 111:

lista-p2

W momencie gdy skończymy wpisywać, odpowiednia pozycja na liście zostanie zaznaczona:

lista-p3

Jeśli w tym momencie wciśniemy F3, przeniesiemy się z powrotem do listy – i teraz np. ENTER wywoła okno podglądu/edycji pikiety.

A jeśli pasuje więcej pikiet?

Załóżmy, że jednak wyszukiwaliśmy frazę 11:

lista-p4

Wobec tego pierwszym odnalezionym punktem był punkt 119:

lista-p5

Pozostaje jednak pytanie – w jaki sposób szybko przeskoczyć do następnego pasującego punktu?

Cóż – to proste – wystarczy wcisnąć klawisz ENTER:

lista-p6

lista-p7

W momencie gdy dojdziemy do końca, kolejne wciśnięcie ENTER-a wróci do pierwszego pasującego punktu. Dzięki temu można w błyskawiczny sposób przeszukać pikiety np. pod kątem wystąpienia pikiet ze zdublowaną zadaną nazwą.

Tytułowe celne podanie, czyli … rozbijanie

Pomysł na tę funkcjonalność wynikał z pewnego zgłoszenia od nowego użytkownika Raportów. Przyjrzyjmy się zagadnieniu:

Punkty osnowy zostały w momencie pomiaru zakodowane jako osn a punkty graniczne jako 202 wszystkie oczywiście tak jak pisałem w celu odróżnienia i łatwej detekcji z automatu dostały przyrostek _kontr.

Jak teraz sprytnie to raportować … można oczywiści wszystko jako punkty tyczone , ale może można to rozbić po kodach , byłoby wtedy pięknie …

Sytuacja na starcie wyglądała bowiem podobnie jak poniżej (podobnie, bo kodów nie było, bo TSJ w wersji 1.33 kodów pikiet jeszcze nie czytał):

punkty-1

Jednakże użytkownik przeszedł do okna i skonfigurował prefiksy:

punkty-2

punkty-3Co dało jednak taki efekt:

punkty-4

Czyli nie to co chciał użytkownik.

Dlaczego? Dlatego, że punkty kontrolne mają „pierwszeństwo” przed tyczonymi. Tutaj jednak powód – taki sam prefiks dla punktów tyczonych i kontrolnych, utrudnia nam prawidłową segregację. Co więc w takim przypadku zrobić?

Oczywiście, ściągnąć instalator Raportów w wersji 1.34 i dokonać aktualizacji 🙂

W nowej wersji mamy takiepunkty-5 oto okienko z funkcjami:

gdzie po prostu możemy zaznaczyć funkcję Rozbijaj wg reguł da nam dostęp do funkcji kontrolujących przydzielanie punktów do poszczególnych grup.

Domyślne ustawienie, jakie zaproponowałem działa następująco:

  • aplikacja patrzy czy kod pikiety zawiera kod OSN – jeśli tak zalicza punkt do grupy punktów kontrolnych
  • aplikacja patrzy czy kod pikiety jest różny od kodu OSN – wtedy zalicza go do drugiej grupy (czyli punktów tyczonych)

 

Co pozwala nam uzyskać następujący rezultat:

punkty-6

Czyli – udało się rozwiązać problem. Jest pięknie. 🙂

Wykluczanie punktów uśrednionych

Wykluczanie punktów uśrednionych to kolejna rzecz wynikająca ze zgłoszeń użytkowników.

Aby wykluczyć punkt wystarczy wcisnąć prawy przycisk myszy na punkcie uśrednianym i wybrać odpowiednią opcję – Wyłącz punkt z modułu uśredniania:

usrednianie-wykluczanie

Co sprawi, iż punkt zostanie przekreślony:

wykluczanie-2

Tym samym, taki punkt nie będzie wykorzystywany dalej (np. w raporcie, przy eksporcie lub obsłudze punktów kontrolnych). Jednakże punkt możemy łatwo przywrócić korzystając z opcji Przywróć punkt do modułu uśrednienia.

Jak poprawić wysokość tyczki? Przecież to takie proste…

To proste, jeśli mamy wersję 1.34 Raportów. W takim przypadku wystarczy zaznaczyć punkty, dla których chcemy wykonać zmianę wysokości tyczki i wybrać opcję:

popraw-tyczke

tyczka-v2Co wywoła okno, pozwalające na wprowadzenie żądanej wysokości tyczki. Uważne osoby zauważą pewnie opcję Przelicz również wysokość anteny (wg L1).

O ile standardowa zmiana wysokości tyczki aktualizuje jedynie tę kolumnę (jest równoważna zmianie poprzez okno edycji punktu), o tyle przy zaznaczonej opcji przeliczania, aplikacja zachowa się inaczej: najpierw ustawić wysokość tyczki, a następnie mając ustawioną wysokość odbiornika (L1) obliczy wysokość anteny i skoryguje współrzędne.

Z tej opcji należy korzystać ostrożnie, pamiętając, iż powinna być wykorzystywana w rzadkich przypadkach (albo szkoleniowo) – bowiem pomiar RTK powinno się wykonywać zawsze z wiadomą i prawidłową wartością tyczki/anteny.

Ulepszenia i poprawki dla formatów RW5, TSJ, JXL

W zakresie formatów wdrożono parę zmian, między innymi:

Format Carslona SurvCE  (RW5)

Dla obsługi plików z Carlsona doszła nowa opcja Określ składowe błędów Mx My Mz z HRMS jeśli brak macierzy kowariancji:
skladowe-rw5
umożliwiająca wyliczenie składowych wektora błędów, jeśli nie można ich precyzyjnie wyliczyć z macierzy kowariancji, bo akurat w pliku, który posiadamy jej nie ma. Tę funkcję można oczywiście dowolnie włączyć i wyłączyć, pamiętając iż zmiana jest uwzględniana dopiero przy ponownym przetworzeniu pliku RW5.

Format Trimble (JXL)

Tutaj doszła poprawka w zakresie odczytu pliku od jednego z użytkowników – plik nie wczytywał się na wersji 1.33 (w niektórych miejscach nie posiadał informacji odnośnie współrzędnych, co myliło aplikację). Teraz już powinien się wczytać, choć może ignorować pikiety z niepełnymi danymi.

Format Topcon (TSJ)

Dla TSJ doszła zmiana, umożliwiająca czytanie punktów osnowy z pliku TSJ, a także odczytywanie kodów pikiet z pliku. To przyda się szczególnie w przypadku segregowania pikiet na kontrolne i tyczone.

 

Pora na aktualizację!

Tak więc teraz mając informację co i jak możemy ściągnąć program ze strony raportygps.pl/pobierz i cieszyć się nowymi funkcjami!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *