Aktualizacja przed Sylwestrem, czyli RaportyGPS wersja 2.04

Jeszcze przed końcem roku publikujemy najnowszą wersję Raportów GPS drugiej serii w nowej odsłonie 2.04. Wersja ta zawiera nie tylko poprawki, ale i parę nowych rzeczy, jakie mogą być przydatne w pracy geodety.

Najnowsza wersja jest dostępna na tej stronie.

Czego możemy oczekiwać po najnowszej wersji?

Nowe możliwości w zakresie eksportu offsetów

Od wersji Raportów 2.04 będzie można przygotować listę eksportowanych pikiet z wyłączeniem pikiet:

  • będących wynikiem obliczeń offsetowych (np. punkty wcinane)
  • służących do wyznaczenia punktów offsetowych (tzw. punkty bazowe wcięcia)eksport-raporty-offsety

Do włączenia lub wyłączenia funkcji służą odpowiednie przełączniki w sekcji Offsetów/wcięć w module Tabeli.

 

Sortowanie tabeli kontroli punktów osnowy

Nowa funkcja w zakresie sortowania po czasach zmierzonych pikiet kontrolnych znalazła się również w najnowszym wydaniu 2.04 programu. Znajdziemy ją w module Tabeli, w sekcji punktów osnowy, w ostatniej zakładce:

punkty-sortowanie-ktrl

Poprawki w zakresie edycji offsetów i modułu EDV2

Moduł EDV2 w zakresie edycji offsetów otrzymał również parę usprawnień.
Podstawowe zmiany to automatyczne proponowanie dodawania nowego punktu wcinanego przy dodawaniu nowego wcięcia (zachodzi to w momencie gdy ustalimy wszystkie punkty do wcięcia).
Dla wcięcia liniowego wprowadzono również wyświetlanie odległości bazowej (odległości pomiędzy punktami 1 i 2 bazy wcięcia).

Doszły też dwa nowe przełączniki – wpływające na kontrolę nadpisywania współrzędnych i błędów Mp. Przełączniki są dostępne z poziomu listy offsetów, a także z poziomu edycji konkretnego offsetu.

Jak to działa?

Gdy włączona jest opcja pozwolenia na zmianę współrzędnych, możliwa jest zmiana współrzędnych wcinanej pikiety (konkretnie dzieje się to gdy użyjemy przycisku Zmień lub wciśniemy klawisz Enter).

Jeśli natomiast opcja ta jest wyłączona – wszystko zależy od przełączników Aktualizuj współrzędne punktów wcinanych – jeśli opcja ta jest wyłączona, to zadanie geodezyjnie nie będzie miało uprawnień do zmiany współrzędnych. W przeciwnym wypadku zmiana (aktualizacja) może objąć wszystkie wcinane pikiety.

 

wciecie-liniowe-przel

offsety-nowe-pozwolenia

Reasumując:

Jeśli potrzebujemy przeliczyć wszystkie wcięcia (na podstawie odległości do punktów wcinanych) – to zaznaczając opcję Aktualizuj współrzędne punktów wcinanych dokonujemy zgody na realizację tego w sposób automatyczny.

Jeśli natomiast zależy nam na ręcznej kontroli tego faktu – odznaczamy tę opcję i zaznaczamy opcję pojedynczego pozwolenia w edytorze, czyli Pozwól na zmianę współrzędnych. Wówczas tylko przy zmianie do akceptacji (a także wywołanej Enterem) nastąpi przepisanie współrzędnej pikiety wg weryfikacji wcięcia.

Jeśli natomiast chcemy dodawać nowe wcięcia, musimy upewnić się, że co najmniej opcja Pozwól na zmianę współrzędnych lub też Aktualizuj wsp. punktów wcinanych jest włączona.

Poprawki w zakresie importu offsetów

W przypadku importu offsetów rozwiązano parę problemów związanych z importem offsetów z aplikacji Topcona, SurvCe oraz GeoSun-a.
Dodatkowo import został również poprawiony dla formatu Fieldgeniusa (Raw) – między innymi dodano obsługę sytuacji typu skasowane punkty lub też wcięcia zapisane z innymi kierunkami.

Inne poprawki

W wersji 2.04 poprawiono odczyt lokalizacji obiektu z formatu zapisanego w Raportach (aby program nie resetował lokalizacji przy ponownym odczycie pliku).

 

Zapraszamy do aktualizacji i życzymy udanego Sylwestra i Szczęśliwego Nowego Roku 2016!

 

One comment

  1. […] Przed Sylwestrem pojawiła się aktualizacja programu RaportyGPS. Pojawiły się nowe możliwości w zakresie eksportu punktów pomierzonych offsetem, poprawiono też import tychże. Jest też nowa funkcja w zakresie sortowania po czasach zmierzonych pikiet kontrolnych. O tym i paru innych poprawkach przeczytacie więcej tutaj. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *